Ermenistan Azerbaycan'da gazetecilere roket attı

Ermeniler sivillere ve sivil nesnelere ateş açtı, bu kez gazetecilere roket attı.

Dünya 27.10.2020, 10:44
Ermenistan Azerbaycan'da gazetecilere roket attı

Ermeniler sivillere ve sivil nesnelere ateş açarken bu kez gazetecilere roket attı. Euronews film ekibinin ve araçlarının Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından Azerbaycan'ın kurtarılmış Talış ve Sugovuşan köylerinde kornet tipi bir tanksavar füzesi ile bombalanmasını şiddetle kınıyoruz. 

Cumhurbaşkanlığı İdaresi Dış Politika Daire Başkanı Hikmet Hacıyev, “Ermenistan'ın bu saldırısını ifade özgürlüğüne ve profesyonel gazeteciliğe yönelik bir saldırı olarak görüyoruz. Neyse ki füze hedeften kurtuldu, mürettebat yaralanmadı. Araç şarapnel nedeniyle hasar gördü. Üzerinde Euronews'in uzun menzilli amblemi bulunan araca yapılan saldırı, tanksavar füzesi tarafından hedef alındı ​​ve hedef alındı. Bir Euronews raporu, füzenin yakın mesafeden hareket eden bir aracın üzerinden geçtiğini açıkça gösteriyor.

Daha önce Azerbaycan basın mensuplarına Ermenistan silahlı kuvvetleri tarafından ateş açılmış, bazı gazeteciler yaralanmış ve film ekibinin araçları hasar görmüştü.Azerbaycan tarafındaki askeri operasyonlar hakkında haber yapan uluslararası medya kuruluşları ülkelerine döndüklerinde bile sözlü ve fiziksel saldırılar, şantaj ve Ermeni lobi çevrelerinden tehditlerle karşılaşıyorlar. Bazı durumlarda, Ermeni lobisinin baskısı altında mesleki faaliyetlerini sürdüren gazeteciler işlerini kaybetmek zorunda kalıyor. Fransız Ermeni lobisinin Azerbaycan'dan bir haber yapan Fransız televizyon kanalı TF1 ve film ekibine yönelik saldırıları bunun açık bir örneğidir.

Şu anda Azerbaycan'da 70'ten fazla uluslararası medya temsilcisi faaliyet göstermektedir. Hacıyev, "Cephedeki operasyonel şartlara göre, cepheden raporlar hazırlama ve mesleki faaliyetlerini yürütme fırsatı veriliyor." dedi.

Haber: Namig Delidağlı/Azerbaycan

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)