Ermenistan'ın bu gerçekleri kabul etmekten başka seçeneği yok

Cumhurbaşkanı Aliyev'in basın toplantısıyla ilgili bir makale yayınlayan İspanyol haber ajansı EFE, Karabağ'ın statüsü meselesinin gündemde olmadığını ve olmayacağını, görüşmelerin barışı desteklemek değil, yüzleşmeyle ilgili olduğunu yineledi.

Dünya 28.02.2021, 20:17 09.03.2021, 22:58
Ermenistan'ın bu gerçekleri kabul etmekten başka seçeneği yok

26 Şubat'ta Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in yerli ve yabancı basına verdiği basın toplantısından bir makale yayınlayan İspanyol haber ajansı EFE, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in "İlham Aliyev, Ermenistan'ın ülkedeki iç krize rağmen ateşkes açıklamasına uyması gerektiğini belirtti" başlıklı yazıda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in şu sözleri vurguladı. 

"Dağlık Karabağ’daki savaşta Ermenistan’ın yenilgisinden bu yana yayılan siyasi kriz bu ülkenin iç meselesidir, ancak bu kriz ateşkes açıklamasına uyulmasını engellememelidir."

- İlham Aliyev, Ermenistan'ın Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Ermenistan Başbakanı ve Rusya Cumhurbaşkanı tarafından imzalanan ateşkese ilişkin üçlü bildirgede yer alan hükümlere uymaması halinde (Ermenistan) kendisini daha zor durumda bulacağına inanmaktadır. .

Ateşkes açıklamasının dokuz maddesinin çoğunun halihazırda uygulandığı kaydedildi, ancak İlham Aliyev'e göre belgenin bazı yönleri şu anda tartışılıyor. Karabağ için - Azerbaycan'ın bir kısmı tüm dünyada kabul görmektedir. Ermenilerin yaşadığı bu topraklar için savaşta resmi Bakü'nün zaferi yeni gerçekler yaratmıştır. Ermenistan'ın bu gerçekleri kabul etmekten başka seçeneği yoktur.

Ajans, İlham Aliyev'in gelecekte Ermenistan ile ilişkilerin normalleşmesini ve bir noktada barış anlaşmasının imzalanmasını dışlamadığını belirtti.

EFE, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Karabağ'ın statüsü meselesinin gündemde olmadığını ve olmayacağını, görüşmelerin barışı desteklemek değil, yüzleşmeyle ilgili olduğunu yineledi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)