Alexa
banner314

Eroğlu, Rumların Batma Nedenlerine Değindi.

KKTC Maliye Bakanlığı tarafından Girne’de “Küreselleşme Işığı Altında Türkiye ve KKTC Ekonomileri ve Sermaye Piyasaları” konulu panel yapıldı.

Eroğlu, Rumların Batma Nedenlerine Değindi.
banner327
 KKTC Maliye Bakanlığı tarafından Girne’de bulunan Merit Hotel Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Küreselleşme Işığı Altında Türkiye ve KKTC Ekonomileri ve Sermaye Piyasaları” konulu panele katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin doğalgaz bulması halinde, bu doğalgazın satışı için en ucuz yolun Türkiye’den geçtiğini belirtti.

KKTC Maliye Bakanlığı’nın düzenlediği panelde Türkiye ve KKTC ekonomisi değerlendirildi. Programda konuşma yapan KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rumların ekonomilerinin batma nedenlerine değindi. Konuşmasında Kıbrıs sorunundan da bahseden Eroğlu, Kıbrıs Rum Kesimi’nin münhasır ekonomik bölge ilan ederek doğalgaz araması ve bir miktar doğalgaz bulmasının sürece etkisini değerlendirdi. Rum kesiminin doğalgaz aramalarının yeni dinamikler eklediğini belirten KKTC Cumhurbaşkanı, doğal gazın çıkarılması halinde satışı ve tüketimi için en ucuz yolun Türkiye kanalı ile mümkün olduğuna vurgu yaptı. Eroğlu, “Dolayısıyla en ucuz seçenek işbirliğinden geçmektedir. Bunun aksi bir seçenekle maliyetler bu doğal gazın çıkarılmasını bile engelleyebilecek bir sonuç doğurabilir. Bu yüzden biz hak sahibi olduğumuz doğal gaz rezervleri konusunda hep yapıcı ve işbirliğini öngören bir tutum takındık. Ne var ki Kıbrıs Rum Kesimi bütün bu olumlu çabamıza bugüne kadar sırtını dönmüştür.” Diyerek Rum yönetiminin bu konudaki tavrını eleştirdi.

KKTC Maliye Bakanlığı’nın düzenlediği panele Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun yanı sıra, Başbakan İrsen Küçük, Borsa İstanbul Başkanı M. İbrahim Turhan ve Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş da katıldı.
Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2013, 01:39
YORUM EKLE

banner307

banner325