Alexa

Esed güçlerine darbe...

İslami Cephe'ye birlikleri Halep Kalesi yakınındaki Esed güçlerine ait karargahı havaya uçurdu.

 Esed güçlerine darbe...
banner327
İslami Cephe'ye bağlı birlikler, Halep Kalesi yakınındaki Esed güçlerine ait karargahı 2 ayda 300 metrelik tünel kazarak altına yerleştirdikleri patlayıcıyla havaya uçurdu.

Esed güçlerine karşı savaşan muhalifler Suriye'nin en büyük ikinci kenti Halep'te rejime ağır bir darbe vurdu. İslami Cephe'ye bağlı birlikler, kentin tarihi yapıları içerisinde açtıkları gediklerden belli bir yere kadar ilerledikten sonra 2 ayda 300 metrelik tünel kazarak rejimin karargah olarak kullandığı Charlton oteline ulaştı.

"Zelzele" adını verdikleri operasyonla oteli patlayıcı döşeyerek havaya uçuran İslami Cephe, rejim güçlerine el yapımı havan topu, el bombası ve ağır silahlarla saldırdı.

Uzun süren çatışmaların ardından tarihi Halep Kalesi çevresindeki önemli noktaları ele geçiren muhalifler, rejim askerlerinin bulunduğu kaleyi de büyük oranda kuşattı.

- 300 metrelik tünel kazdılar

Operasyonu yöneten İslami Cephe'ye bağlı Tevhid Tugayı saha komutanı Ebu Esad, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Halep kalesindeki rejim güçlerine giden tüm yardım yollarını keserek, Esed'e bölgede büyük darbe vurduklarını söyledi.

Rejim güçlerinin karargah olarak kullandığı Charlton oteline yaklaşık iki ay süren çalışmanın ardından 300 metre uzunluğunda tünel kazarak ulaştıklarını belirten Ebu Esad, "Otelin altına patlayıcı yerleştirerek havaya uçurduk" dedi.

Patlamanın ardından silahlı birliklerle Esed güçlerinin kaldığı binalara baskın düzenlediğini ifade eden Ebu Esad, "Zelzele operasyonuyla, kale yakınlarında bulunan üç han, bir okul, bir cami ile rejim güçlerinin kullandığı onlarca binanın denetimini ele geçirdik. Kaleyi de kuşatma altına aldık. Bölgede ilerlememizde keskin nişancıların katkısı büyük oldu" diyerek sözlerini bitirdi.

- AA görüntüledi

İslami Cephe'nin, Esed güçlerine karşı gerçekleştirdiği "Zelzele" adlı operasyonu AA görüntüledi. İki ayda, İslami Cephe'de sadece belli bir özel birliğin haberdar olduğu operasyon muhalifler arasında büyük moral kaynağı oldu.


Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2014, 12:58
YORUM EKLE