Esed'e geçici hükümette yer yok...

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "Beşşar Esed'e geçici hükümette yer yok" dedi.

Dünya 22.01.2014, 15:58 22.01.2014, 16:00
Esed'e geçici hükümette yer yok...
 ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye’de çözüm için tek seçeneğin müzakereler sonucunda bir geçiş hükümeti kurulması olduğunu belirtirken, "Beşşar Esed'in kurulacak geçici hükümette yer alması hiçbir şekilde söz konusu olamaz" dedi.

Kerry, Cenevre-2 Konferansının açılışında yaptığı konuşmada, Esed rejimini insan hakları ihlalleriyle suçladı. Suriye’nin iç savaşa sürüklenmesinden Esad rejimini sorumlu tutan Kerry, “Bu devrim bir silahlı mücadele olarak başlamadı. Barışçıl bir şekilde başladı. Öğrencilerin eylemiyle başladı. Değişim talep eden yurttaşların meşru ve barışçıl gösterileriyle başladı. Ancak neredeyse hemen şiddetle karşılık buldu” şeklinde konuştu.

Esad rejiminin meşru ve barışçıl göstericilere artan bir şekilde daha büyük şiddetle karşılık verdiğini söyleyen Kerry, son yılda 130 binden fazla kişinin yaşamını yitirmesinden Esed rejiminin sorumlu olduğunu söyledi.  

“Gerçek şu, bu insanlar silahlarla, tanklarla, toplarla, gazla, Scud füzeleriyle öldürüldü” diyen Kerry, bu silahların muhalefetin elinde olmayan silahlar olduğunu kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı, AA tarafından yayımlayan ve Suriye’de savaş suçlarının işlendiğini gösteren belge ve fotoğraflara da işaret ederek şunları kaydetti: 

“Açlık, bir savaş silahı olarak kullanılmıştır. Yakın zamanda korkunç raporlar gördük. Sistematik işkenceleri ve binlerce tutuklunun infaz edildiğini gördük. Bunlar yalnızca insanların yaşamına değil, aynı zamanda insanlık onuruna yapılan saldırılardır.”

-"Uluslararası toplum için sınav"

“Bugün bir başlangıç. Çok zor ve karmaşık olacak bir müzakere sürecinin başlangıcı” ifadesini kullanan Kerry, sürecin uluslararası toplum için de sınav niteliğinde olduğunu vurguladı.  

Suriye’deki şiddetten Esed rejiminin sorumlu olduğunu söyleyen Kerry, kurulması hedeflenen geçiş hükümeti konusunda şunları söyledi:  

 “Burada gerçekleri görmememiz gerekiyor. Karşılıklı uzlaşmaya dayanması gereken bir geçiş hükümeti, bir tarafın karşı çıktığı kişiyle kurulamaz. Bu da Beşşar Esed’e geçici hükümette yer olmadığı anlamına geliyor. Bu hiçbir şekilde söz konusu olamaz. Kendi halkına vahşi bir şekilde karşılık veren bir kişinin iktidar için yeniden meşruiyet elde etmesi söz konusu olamaz. Bir adam ve onun destekçileri, artık tüm bir ulusu ve bölgeyi daha fazla esir tutamaz. Bir ülkeye liderlik yapma hakkının kaynağı, işkenceler, varil bombaları, Scud füzeleri olamaz. Bu hak, halkın rızasından geçer.”

Suriye’de kurulması hedeflenen geçiş hükümetinde, aşırılık yanlısı gruplara da yer olmadığını söyleyen ABD Dışişleri Bakanı Kerry, şunları kaydetti:

“Geçiş hükümetinde mevcut şiddetin sorumlularına yer olmayacağı gibi, Suriye halkının çilesini daha da artıran, nefret ideolojilerini yaymaya çalışan binlerce aşırılık yanlısına da yer olamaz. Bugün terörizm hakkında konuşurken, bir yanlışa düşmememiz gerekiyor. Şu anda problemi daha da kötüleştiren, mevcut hükümetin uzlaşmama inadıdır. Bu, teröristler için adeta bir çekim kaynağı olmaktadır.”
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu