Esed'e Kötü Haber

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Suriye'deki gelişmeler için çok dikkat çeken bir açıklama yapıldı.

Dünya 04.10.2014, 15:34 04.10.2014, 15:37
Esed'e Kötü Haber

 ABD Dışişeri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Suriyeli  muhaliflere sağladıkları eğitim ve ekipman programının sadece IŞİD'le savaşmakla  ilgili olmadığını, muhaliflerin bunları Esed rejimiyle savaşta da  kullanabileceklerini söyledi. 

 
Psaki, günlük basın toplantısında, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun  Türkiye'nin Kobani'nin IŞİD'in eline düşmemesi için ne gerekiyorsa yapabileceğine  yönelik sözlerinin sorulması üzerine, Suriye'de, İngiltere, Suudi Arabistan ve  Birleşik Arap Emirlikleri'yle IŞİD'e karşı ek hava saldırıları düzenlediklerini  hatırlattı. 
 
IŞİD'in Halep ile Türkiye sınırı arasında muhaliflerin hakim olduğu  kentleri alarak Türkiye sınırında kontrolü ele geçirmeye çalıştığını ifade eden  Psaki, "Türk liderlerin açıklamalarını gördük. Bunun yanında, Türkiye sınırına  yakın yerler de dahil, bu kentlerin bazılarında, birçok muhalif grupların, birlik  olmak için hem Kürt hem Sünni'lerden oluşan fiili koalisyonlar oluşturduklarını  görüyoruz. Bunlara da yardımcı oluyoruz. Ağırlıklı olarak bazı Kürt bölgelerinde  şu anda devam eden hava saldırıları, onlar IŞİD'e baskı uygularken Kürtlere ve  muhalif güçlere yardım ediyor" dedi. 
 
Bu noktada, "Türkiye'nin bir askeri eyleminin olup olmayacağına"  yönelik soru üzerine Psaki, Irak ve Suriye'deki terörist örgütlerden Türkiye'ye  yönelebilecek saldırıların bertaraf edilmesini öngören Başbakanlıktezkeresinin  TBMM'den dün geçtiğini ama bu yetkinin nasıl kullanacağına henüz karar  verilmediğini kaydetti. Psaki, bu konunun ABD Başkanı'nın IŞİD'e karşı küresel  koalisyon için özel temsilcisi emekli General John Allen ile yardımcısı ABD  Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk'ün Türkiye ziyaretinde ele  alacakları konulardan biri olacağını belirtti. 
 
"Muhalifler ekipmanı Esed'e karşı da kullanabilir"- 
 
Psaki, bir soru üzerine, Suriyeli muhaliflere sağladıkları eğitim ve  ekipman programının sadece IŞİD ile savaşmakla ilgili olmadığını, muhaliflerin  bunları Esed rejimiyle savaşta da kullanabileceklerini söyledi. Ancak şu anda  öncelikli tehdidin IŞİD olduğunu bildiren Psaki, muhalefetin aynı anda hem IŞİD  hem Esed rejimi ile savaştığını, bu nedenle IŞİD'in zayıflatılmasının  muhaliflerin elini güçlendireceğine inandıklarını kaydetti. 
 
Psaki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "önceliklerinin Şam yönetiminin uzaklaştırılması" olduğuna yönelik sözlerinin hatırlatılması ve "Bu  tür bir çabayı destekliyor musunuz" sorusu üzerine, "Hayır, çünkü bizim  odaklandığımız Suriye'de değişimi getirecek siyasi çözümün bulunması" yanıtını  verdi. Psaki, ancak muhaliflerin ABD ve diğer koalisyon partnerleri tarafından  sağlanan desteği Esed'e karşı da kullanmaya devam edeceğini belirtti. 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın özellikle de son Suriyeli sığınmacı akışı  noktasında uluslararası toplumdan yeteri kadar destek gelmediği eleştirisinin  sorulması üzerine Psaki, sığınmacılara kapılarını açan Türkiye ve diğer komşu  ülkelere zorunlu yardımların sağlanması gerektiğini, ABD'nin bu konuda 209 milyon  doları Türkiye'ye olmak üzere toplam 2,9 milyar dolar insani yardım sağladığını  anlattı. Psaki, "Ancak daha fazla ülke daha fazlasını yapabilir" diye konuştu. 

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu