Eski Başkan Obama'dan Trump Eleştirisi

ABD eski Başkanı Barack Obama, isim vermeden Donald Trump’ı eleştirerek, “Korku ve kin siyaseti yükselişe geçti. Bu politikalar birkaç yıl önce hayal edemeyeceğimiz bir hızda yayılıyor” ifadelerini kullandı.

Dünya 18.07.2018, 11:58 18.07.2018, 12:13
Eski Başkan Obama'dan Trump Eleştirisi

Eski Başkan Obama, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ilk siyahi lideri Nelson Mandela’nın 100. doğum günü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Korku ve kin siyaseti yükselişe geçti. Bu politikalar birkaç yıl önce hayal edemeyeceğimiz bir hızda yayılıyor” dedi.

Obama: Diktatör politikaları birden hayatımıza girdi

Johannesburg’da 150 bin kişinin katıldığı törende Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ilk siyahi lideri Nelson Mandela’nın ırkçılıkla mücadelesini överek ve insan haklarına ağırlık vererek yaptığı konuşmasında Donald Trump’ı eleştiren Obama,"Her geçen gün daha tuhaf ve birbirinden rahatsız edici haberler duyuyoruz. Bugün dünyada daha tehlikeli, daha acımasız yönetimlere dönme tehdidini daha fazla görür olduk. Korku ve kin siyaseti yükselişe geçti. Bu politikalar birkaç yıl önce hayal edemeyeceğimiz bir hızda yayılıyor. Diktatör politikaları birden hayatımıza girdi. Demokrasi bir şekilde korundu ancak iktidar sahipleri demokrasiye anlam veren her kurumun altını oymaya çalışıyor" dedi.

Basın Özgürlüğü Tehlikede

Basın özgürlüğünün de tehlikede olduğunu, Özgür basın saldırı altında bulunduğunu, sansür ve basına devlet denetimi yükseldiğini belirten Obama, "Bir zamanlar bilgiyi ve anlayışı yaymak için bir araç olarak görülen sosyal medyanın bile komplo teorileri, nefret ve propaganda yaymada da etkili olduğu kanıtlandı” açıklamasında bulundu.

Obama Fransayı eleştirdi: "Bu adamlar Galyalılara benzemiyor"

ABD eski Başkanı Barack Obama, dünya kupasını kazanan Fransa hakkında da yorum yaparak "O zamanlar doğru olan şey bugün hala doğru. Birbirimize bakarken umut ve hayal görüyoruz. Bu, ırka dayalı herhangi bir ayrımcılık biçimi ile bağdaşmayan bir gerçektir. Çeşitlilik toplumun tüm insanların enerjisinden ve niteliklerinden yararlanmasına izin veriyor. Dünya Kupası'nı kazanan Fransa’ya bakın. Bütün bu adamlar bana göre pek Galyalılara benzemiyor. Ama onlar Fransızlar, Fransızlar" dedi.

                                         

Yorumlar (0)