FETÖ'ye ABD'de soruşturma!

Fetullahçı Terör Örgütü bağlantılı BayTech'in müdürü Hayri Hatipoğlu hakkında soruşturma başlatıldığı belirtildi. ABD'nin California eyaletinde bulunan sözleşmeli okul BayTech müdürünün yolsuzlukla suçlandığı ifade edildi.

Dünya 08.08.2018, 23:05 09.08.2018, 00:11
FETÖ'ye ABD'de soruşturma!

Bölgede yayın yapan yerel gazete East Bay Express'te haberine göre, Oakland'daki teknoloji okulunun müdürü Hayri Hatipoğlu, dolandırıcılıkla suçlamasının ardından aniden istifa etti. Bunun üzerine  Hatipoğlu ortadan kayboldu.

Yolsuzluğun ortaya çıkmasından sonra Hatipoğlu'nun yanı sıra 4 üst düzey yetkili ve 2 okul kurulu üyesinin de işinden ayrıldığı yazıldı. BayTech okulunun denetlenmesinden sorumlu Oakland Birleşik okulun 3 yönetim kurulu üyesinin Hatipoğlu'nu dolandırıcılıkla suçladığı öğrenildi. 

Hatipoğlu'nun işe alım sözleşmesini değiştirdiğini ve 3 yıllık kıdem tazminatını 450 bin dolarolarak  değiştirdiğini iddia ediyor.

Gazeteye konuşan Maryland Loyola Üniversitesi Sosyoloji Profesörü Joshua Hendrick, FETÖ mensubu okul yöneticilerinin genellikle örgütle bağlarını reddettiğini belirtti.

OUSD Sözcüsü John Sasaki, okul hakkında soruşturma açıldığını belirterek, "OUSD okullarımızda finansal yolsuzluk suçlamalarını ciddiye alıyor. BayTech'te de böyle bir durum olduğu bilgisini aldık." dedi.

BayTech sözleşmeli okulu, Teksas, Utah ve Güney California'daki diğer FETÖ okullarının da kurucusu olan Süleyman Bahçeci tarafından kurulan Willow Eğitim Vakfı adına işletiliyor. 

Haberde aynen şöyle deniliyor; "1970'lerde dini lider Fethullah Gülen tarafından kurulan Gülen hareketi, takipçilerinin Avrupa, Avustralya ve ABD'ye göç etmesiyle küreselleşen bir İslami ilham alan sosyal ve politik güçtür. Türk hükümeti Gülen hareketini terör örgütü olarak görüyor, çünkü üyeleri Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan'a yönelik 2016 darbe girişiminin organize edilmesine yardımcı oldu ve Erdoğan binlerce Gülenci hapse mahkum etti. (Ancak ABD hükümeti Gülen hareketini terör örgütü olarak sınıflandırmaz.) Fethullah Gülen, Pennsylvania'da sürgünde yaşıyor ancak Türk siyasetinin en güçlü adamlarından biri olarak kabul ediliyor. Onun takipçileri ayrıca ABD'deki en büyük charter okul zincirlerinden birini kurup işletiyor. BayTech bu okullardan biri." 

Yorumlar (0)