Alexa

Filistin'de ulusal mutabakat...

Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı Heniye, "Batı Şeria'daki kardeşlerimizle barışmaya hazırız. 2014 Filistin için barış yılı olacak" dedi.

 Filistin'de ulusal mutabakat...
banner327
 Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniye, ulusal mutabakatın sağlanması için önemli kararlar aldıklarını bildirdi.

Gazze'deki İçişleri Bakanlığı binasında basın toplantısı düzenlenleyen Heniye, 2007 yılında Hamas ile Fetih arasında yaşanan olaylardan sonra Gazze'den ayrılan Fetih Hareketi mensuplarının geri dönebileceklerini ve harekete mensup bazı tutukluların serbest bırakılacağını duyurdu.

Heniye, "Filistin'de ulusal mutabakatın sağlanması için aldığımız önemli kararlardan halkımızdan yüzlerce aile yararlanacaktır. Gazze'deki İçişleri Bakanlığı, siyasi olmayan Fetih mensubu tutukluları serbest bırakacak. Ayrıca Fetih Hareketi'nin Gazze'den ayrılan Yasama Konseyi üyelerinin bölgeye girmelerine izin verilecek. Batı Şeria'daki kardeşlerimizle barışmaya hazırız. 2014 Filistin için barış yılı olacak" açıklamasında bulundu.

Gazze'de 2006 seçimlerini Hamas kazanınca Fetih Hareketi'yle aralarında anlaşmazlıklar yaşanmaya başladı ve 2007'de iki hareket arasında çıkan silahlı çatışmalardan sonra Gazze Şeridi tamamen Hamas'ın kontrölüne girdi.
Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2014, 19:57
YORUM EKLE