Filistinli Kadın Mahkumların Dramı

Filistinli tutukluların haklarını aramak için kurulan sivil toplum kuruluşu "Addameer Mahkum Desteği ve İnsan Hakları Derneği" Filistinli 51 kadının İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunduğu bildirildi.

Dünya 10.10.2018, 00:30 10.10.2018, 01:16
Filistinli Kadın Mahkumların Dramı

Çocuklarından koparılan onlarca Filistinli kadının İsrail hapishanelerinde kötü muamele gördüğünü belirten Filistinli aktivistler, Filistinli 51 kadının İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunduğu bildirildi.

Sivil toplum kuruluşu "Addameer Mahkum Desteği ve İnsan Hakları Derneği" verilerine göre, İsrail, 2015 yılından bu yana 516 Filistinli kadını gözaltına aldı ve bu yılın başından beri bu kadınlardan 90'ı tutuklandı.

Filistin resmi kaynaklarına göre, İsrail hapishanelerinde yaklaşık 6 bin 500 Filistinli bulunuyor.

Filistinli kadın gazeteci Lama Khater, temmuz ayında, İsrail işgal güçleri tarafından Kudüs'ün güneyindeki El Halil şehrindeki evine düzenlenen baskında zorla alınarak götürüldü.

Khater'in eşi Hazem Fakhori, "İsrail askerleri evimize baskın yaparak çocuklarımızın gözünün önünde eşimi tutukladı." ifadelerini kullandı.

Fakhori, Filistinli bir aktivist olan ve Filistin gazetelerinde makale yazan, 5 çocuk annesi eşi Khater'i çok özlediklerini söyledi. Fakhori, "O sadece çocuklarımızın annesi değil aynı zamanda bir arkadaştı." dedi.

İsrail askerlerini, eşine kötü muamelede bulunmakla suçlayan Fakhori, askerlerin Khater'i götürürken bile ona bağırmayı sürdürdüğünü belirtti.

Eşinin birçok kez doktora sevk edildiğini ancak doktorun ağrı kesici vererek kendisini geri sorguya gönderdiğini ileten Fakhori, "Lama'nın yeri ona ihtiyaç duyan ve onu çok özleyen çocuklarının yanı." dedi.

Khater'in 34 günlük sorgunun ardından 10 Ekim'de hapishaneye gönderildiği kaydedildi.

Elim hikayelerden birisi ise işgal altındaki Doğu Kudüs'te 2015'te otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis.

Ceabis'in parmaklarının kesilmek zorunda kaldığını ve burnundaki bir delikten dolayı çoğunlukla ağzından nefes aldığını söyleyen Hamdoneh, Ceabis'in bazı psikolojik sorunlardan da muzdarip olduğunu söyledi.

Addameer Direktörü Sahar Francis, İsrail askerlerinin, Filistinli kadınlara tutuklandıkları ilk andan itibaren kötü muamele ettiğini belirtti.

Francis, "İşkence ve kötü muamele, gözaltının ilk anından başlayıp sorgulama sırasında devam ediyor.” dedi.

Francis, “Kadın mahkumlar sadece bağlanmak, dövülmek gibi fiziksel işkenceye maruz kalmıyor aynı zamanda cinsiyetlerinden dolayı da hedef alınıyor.” ifadelerine yer verdi. Evli ve bir çocuk annesi olan Ceabis, 7 Kasım 2016'da çıkarıldığı mahkemede 11 yıl hapis ve olayda yaralanan İsrail askerine ödenmek üzere 20 bin şekel (yaklaşık 5 bin 500 dolar) para cezasına çarptırılmıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı
Yorumlar (0)