Fransa'da Sarı Yeleklilerin Eylemleri Büyüyor

Fransa'da akaryakıt zamlarını protesto eden "Sarı yelekliler”, başkent Paris'in Champs-Elysees Caddesi'nde gösteri düzenliyor.

Dünya 01.12.2018, 12:33 01.12.2018, 12:49
Fransa'da Sarı Yeleklilerin Eylemleri Büyüyor

Fransa çok büyük protesto gösterilerine sahne oluyor. Akaryakıt zamlarını protesto eden Sarı Yelekliler Paris'in Champs-Elysees Caddesi'nde gösteri düzenliyor.

Fransa'da eylemlerini sürdüren 'Sarı Yelekliler', Avrupa gündeminin zirvesine yerleşti. Peki Sarı Yelekliler'in talepleri neler?

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un talepleri karşılamamak ve eylemleri gayrimeşru göstermek için aşırı sağcılarla ilişkilendirmeye çalıştı. ‘Sarı Yelekliler’, Fransa’da uzun süredir devam eden ve güvencesizleştirmeye, işsizliğe karşı gerçekleştirilen irili ufaklı eylemlerin yeni bir boyutunu oluşturuyor.

‘Sarı Yelekliler’in bir lideri ya da belirgin bir siyasi hareketle bağlantısı bulunmuyor. Akaryakıta konulan ek vergiyle başlayan eylemler, uzun süredir kemer sıkmaya, bedel ödemeye zorlanan ve talepleri duyulmayan emekçilerin kendiliğinden bir isyanı olarak devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bugüne kadar akaryakıt zamları sorununun protestolarla değil diyalogla çözülebileceğini savunan açıklamalarla problemleri geçiştirmeye çalıştı.

Yorumlar (0)