Alexa

GAZZE'DE BUGÜN NELER OLDU?

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının 26'ncı gününde dün taraflar arasında varılan 72 saatlik koşulsuz insani ateşkesin yürürlüğe girdikten kısa bir süre sonra sonlandırılmasının yankıları sürüyor

GAZZE'DE BUGÜN NELER OLDU?
İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının 26'ncı gününde dün taraflar arasında varılan 72 saatlik koşulsuz insani ateşkesin yürürlüğe girdikten kısa bir süre sonra sonlandırılmasının yankıları devam ediyor.

Gazze'de insani yardım amaçlı 72 saatlik ateşkesi, ilanından yaklaşık 2 saat sonra Refah kentinin doğusuna saldırı düzenleyerek ihlal eden İsrail'in, "Hamas'ın ateşkesi ihlal ettiği" ve "bir İsrail askerinin kaçırıldığı" yönündeki iddialarına Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları yazılı açıklamayla cevap verdi.

"Kayıp İsrail askeriyle ilgili bir bilgimiz yok. Ne kaçırılıp kaçırılmadığını ne de yerini biliyoruz" denilen açıklamada, İsrail'in ateşkesi ihlal etmek için "askerlerinin kaçırıldığını iddia ettiği" vurgulandı.

Açıklamada, "Ateşkes başlamadan önce, Refah kentinde saat 7.00 civarında, İsrail askerleri ile çatışmaya girildi. İsrail askerleriyle çatışmaya giren Kassam Tugayları'na bağlı grup ile iletişim kesildi. İsrail savaş uçakları ve topçuları, askeri arama bahanesiyle saat 10.00'dan itibaren saldırıya başladı. Kassam Tugayları'na bağlı gruptakiler bombardıman sırasında hayatını kaybetmiş olmalı. Çatışma sırasında İsrail askerinin esir alındığını varsayarsak, o da bombardıman sırasında ölmüş olmalı" ifadeleri kullanıldı.

ABD Başkanı Barak Obama ise Gazze'de kaçırıldığı öne sürülen İsrail askerinin koşulsuz ve mümkün olan en kısa sürede serbest bırakılması çağrısında bulundu.

İsrail'in 72 saatlik bir ateşkese taahhüdünü ortaya koyduğunu ancak bunun ihlal edildiğini ifade eden Obama, yeniden bir ateşkesin zaman alacağını dile getirerek, "Eğer İsrailliler ve uluslararası toplum Hamas'ın bir ateşkes taahhüdüne bağlı kalabileceğine dair güven duyamazsa yeni bir ateşkesi oluşturmanın çok zor olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

ABD'nin,  İsrail askerleri için Türkiye'den acil destek istediğiyle ilgili olarak konuşan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise "Biz, barış istiyoruz. Bunun yolu da herkesin silahlarını gömmesi, en azından bu ateşkes sözüne her iki tarafın da uyması. Dolayısıyla bir bahane bulup da misliyle, kat kat karşılık verilmesini doğru bulmuyoruz" dedi.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile Kahire'de ortak basın toplantısı düzenleyen Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Gazze'de tek çözümün Mısır'ın ateşkes önerisi olduğunu savundu.

Renzi de ülkesinin Mısır'ın girişimini desteklediğini ve tek çözüm olarak değerlendirilebileceğini dile getirerek, "kaçırılan İsrail askerinin serbest bırakılması" gerektiğini söyledi.

 Gazze'deki saldırılara tepkiler

Gazze'de insani amaçlı ateşkesin bozulmasından üzüntü duyduğunu belirten Dışişleri Bakanı Ahmet  Davutoğlu, 3 günlük ateşkes ile amacın "sürdürülebilir ateşkesin ve müzakerelerin önünü açmak" olduğunu, bu gece de konuyla ilgili görüşmelerde bulunacağını söyledi.

"Diplomaside imkanların zorlanması lazım ama düne göre diplomasinin alanı daraldı ama elimizden geleni yapacağız" diyen Davutoğlu, İsrail'in Gazze'ye saldırılarının ardından uluslararası camianın ve İslam dünyasının sessizliğine tepki gösterdi.

 Mısır Dışişleri Bakanlığı da İsrail'in Gazze'de masum sivilleri hedef alan saldırılarını "şiddetle kınadığını" açıkladı.

Öte yandan, İsrail’in Gazze'ye saldırıları, ABD’nin New York kentindeki CNN ve Fox News binaları önünde protesto edilirken, Belçika’nın başkenti Brüksel’de Gazze’de ölenler anıldı.

Türkiye'de ise sinema sanatçıları ve meslek örgütlerinin girişimiyle İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek için imza kampanyası başlatıldı. 

 
Sivil kayıplar artıyor

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra,  İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında ölenlerin sayısının bin 650'ye, yaralıların ise 8 bin 900'e yükseldiğini belirtti.

 İsrail ordusunun Perşembe gecesinden bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 182 kişinin öldüğünü, çoğunluğu kadın ve çocuk 545 kişinin de yaralandığı ifade eden Kudra, savaş uçaklarının Gazze ve Refah kentlerine düzenlediği hava saldırılarında da 9'u aynı aileden 19 kişinin hayatını kaybettiğini, 55 kişinin yaralandığı kaydetti.

 Refah kentindeki Ebu Yusuf en-Neccar Hastanesi'nin İsrail saldırıları nedeniyle boşaltıldığını, sevki gerçekleşen onlarca hastanın tedavi edilemediğini dile getiren Kudra, Refah'ta saldırıya uğrayan bölgelerde arama-kurtarma çalışmalarını sürdürdüğünü vurgulayarak, "Kentin doğu mahallelerinde bulunan 12 ceset ve 50 yaralı bölgeden çıkarıldı" dedi. 

 Gazze Şeridi'ne havadan ve karadan saldırılarını sürdüren İsrail ordusunun Gazze'deki İslam Üniversitesi'nin kampüsünü de bombaladı.

Gazze Şeridi'nde Filistinli gruplarla İsrail ordusu arasında dün meydana gelen çatışmalarda 1'i ağır 34 İsrail askeri yaralandı.

Kudüs'te İsrail polisi, Gazze'ye yönelik saldırıları protesto eden Filistinlilere müdahale ederek, 1 kişiyi gözaltına aldı.

Refah Sınır Kapısı'nda bekleyen 120 kişinin Mısır'a girişine izin verildi

 Gazze'deki İçişleri Bakanlığı, Mısır'ın Refah Sınır Kapısı'nı açarak 120 kişinin ülkeye girmesine izin verdiğini açıkladı.

İsrail, 7 Temmuz Pazartesi günü "Koruyucu Hat" adıyla Gazze'ye yönelik hava ve denizden saldırılar başlatmış, 17 Temmuz Perşembe günü de karadan saldırıya geçmişti.
Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2014, 17:30
YORUM EKLE

banner313