Alexa

Gazze'de günün özeti...

İsrail, Mısır'ın arabuluculuğunda 2 gün önce başlayan ateşkesin koşulsuz olarak 72 saat daha uzatılmasını kabul etti

Gazze'de günün özeti...
 İsrail, Mısır'ın arabuluculuğunda 2 gün önce başlayan ve yarın sona erecek ateşkesin koşulsuz olarak 72 saat daha uzatılmasını kabul etti.

Ateşkesin sürerken Gazze'de enkazdan yeni cesetlerin çıkmasıyla ölü sayısının arttığı bildirildi.

Gazze'de görevini fiilen sürdüren eski Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sivil savunma ekiplerinin çarşamba akşamı geç saatlere kadar enkaz altından ceset çıkarmaya devam ettiğini belirtti.

Kudra, saldırılarda 432'si çocuk, 243'ü kadın olmak üzere bin 886 kişinin hayatını kaybettiğini, 2 bin 979'u çocuk, bin 903'ü kadın, 9 bin 806 kişinin yaralandığını tespit ettiklerini kaydetti.

 

- Ateşkesin uzatılması

Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, İsrail ile Filistinli gruplar arasında "ateşkesin uzatılmasını öngören bir anlaşmanın" yapılmadığını belirtti. 

Ebu Merzuk'un, "Ateşkesin uzatılması üzerine herhangi bir anlaşma yok" açıklamasından saatler sonra ise İsrail, Mısır'ın arabuluculuğunda iki gün önce başlayan ve yarın sabah sona erecek ateşkesin koşulsuz olarak 72 saat daha uzatılmasını kabul ettiği duyuruldu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yigal Palmor, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İsrail, Mısır'ın ateşkes teklifini koşulsuz olarak  72 saat daha uzatmayı kabul etti. Bu konuyla alakalı Hamas'ın pozisyonunu bilmiyorum. Hamas'la süren müzakereler hakkında açıkça konuşamam. Ortada bir müzakere gerçekleşiyor" dedi.

 

-"Görüşmeler olumlu sonuç verebilir"

İsrail Enformasyon Bakanı Gilad Ardenne de Mısır'da Filistinli gruplarla İsrail arasında yürütülen ateşkes görüşmelerinin sonuç verebileceğini söyledi.

Ardenne, İsrail devlet radyosuna yaptığı açıklamada, ateşkes görüşmelerinin sonuç verebileceğini belirterek, "İsrail, Gazze'nin imarına karşı değildir. Ancak Hamas ve İslami Cihad hareketlerinin askeri olarak büyümesine de izin verilmemeli" diye konuştu. 

Gazze'yi silahsızlandırma düşüncesine ABD, Mısır ve diğer ülkelerin destek verdiğini kaydeden Ardenne, "Hamas, geçici ateşkesin sona ermesiyle ateş açarsa İsrail ordusu saldırılarda çıtayı yükseltir" ifadesini kullandı.

 

- "Hamas'a karşı hiçbir sempatim yok"

ABD Başkanı Barack Obama ise ateşkes görüşmelerine ilişkin, "Gazze halkına yönelik fırsatlarda değişimi görmeliyiz. Hamas'a karşı hiçbir sempatim yok. Ama Gazze içerisinde zor şartlar altında mücadele veren sıradan insanlara büyük sempatim var" dedi.

Obama, ABD-Afrika Liderleri Zirvesi'nin kapanışında düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in yerleşim yerlerini hedef alan roket saldırılarına karşı kendisini savunma hakkını başından beri desteklediğine dikkati çekti ve Hamas'ı "olağanüstü sorumsuz" davranmakla suçladı.

Mısır'daki görüşme sürecini desteklemeye niyetli olduklarını söyleyen Obama, şunları kaydetti:

"Bence kısa vadeli hedef, roket saldırılarının yeniden başlamayacağından, İsrail hükümetinin bu tünelleri bloke etme çalışmasının tamamlandığından ve bu çatışmanın neticesinde çok kötü hasar görenGazze'nin yeniden inşasına yardımcı olma sürecine girmiş olduğumuzdan eminlik olmalı. Uzun vadede ise Gazze'nin, özellikle yoğun ve genç nüfusa sahip olması dikkate alındığında, halkına istihdam, ekonomik büyüme gibi bazı fırsatları sağlamada yetersiz kalarak ve dünyadan sürekli izole şekilde hayatını idame ettiremeyeceği yönünde bir farkındalık olmalı." 

 

-"Hitler vari bir politika izliyorlar"

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları nedeniyle Lahey'de yargılanması tartışmalarına ilişkin, "İsrail şimdi burada tam bir zulüm uyguluyor. İnşallah bu yargılamanın olması lazım. Böyle bir şey olursa çok mutlu oluruz. Bu konuda Türkiye olarak bizim tavrımız oldukça net. Dünyada, belki en net tavrı ortaya koyan ülkeyiz" dğerlendirmesinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gazze konusunda sağlanan ateşkesi, süratle insani yardımların iletilmesi ve kalıcı bir ateşkes ve barışın önünü açmak için müzakerelere imkan tanıması açısından fırsat olarak gördüklerini ifade etti.

Davutoğlu, son kriz sırasında Gazze'ye yapılan yardımların yaklaşık 8 milyon dolar olduğunu belirtti.

Üç günlük ateşkesten istifade ederek neler yapabileceği konusunu da ele aldıklarını kaydeden Davutoğlu, yaralıların alınabilmesi için Mısır ve İsrail nezdinde teşebbüste bulunduklarını söyledi.

Davutoğlu, "Tıbbi ekiplerimiz hazır, ambulans uçaklarımız hazır, izin çıktığında bir hava köprüsü ile Mısır veya İsrail üzerinden, havaalanlarından yaralıları alacağız" diye konuştu. Bunun gerçekleşmemesi durumunda tecrübeli doktorların ve cerrahların görev yapacağı bir sahra hastanesinin kurulmasının düşünüldüğünü dile getiren Davutoğlu, "Gazze'ye dönük olarak çok kapsamlı bir insani yardım çerçevemiz hazır" şeklinde konuştu.

 

- Ürdün Kralı'ndan telefon diplomasisi"

Ürdün Kralı Abdullah, hedeflenen kalıcı ateşkes çalışmaları için Filistin Devlet Başkanı ile Mısır ve Fransa cumhurbaşkanlarıyla görüştü.

Ürdün Kraliyet Divanı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Kral Abdullah'ın Kahire'de halihazırda taraflar arasında yürütülen kalıcı ateşkes çalışmaları konusunda İsrail'in kardeş Filistinlilere yaptığı saldırıların son bulması ve iki devletli çözüm için barış müzakerelerinin yeniden başlamasını temenni ettiği kaydedildi.

 

-Gazze'ye denetçi talebi

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Filistinliler ile komşu ülkeler arasındaki ticareti kontrol etmek için Almanya ve AB'den Gazze'ye denetçiler göndermesini istedi.

Lieberman, Almanya'nın Bild gazetesine verdiği demeçte, Avrupa'daki lider ülke olarak Almanya’nın Gazze ihtilafında önemli bir rol oynadığını ifade etti. 

 

- "Kasten hedef alıyorlar"

Uluslararası Af Örgütü, İsrail'in Gazze'deki sağlık çalışanlarını ve hastaneleri kasıtlı hedef alan saldırılarına ilişkin sağlam kanıtların bulunduğunu ve acil soruşturma başlatılması gerektiğini bildirdi.

Af Örgütü'nden yapılan açıklamada, Gazze'deki 6 sağlık görevlisinin hayatını kaybettiği, İsrail'in saldırılarında ambulans ve hastanelerin hedef aldığı kaydedildi. Açıklamada ayrıca örgütün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı Direktörü Philip Luther'in şu sözlerine yer verildi:

"Ambulans sürücüleri ve diğer sağlık çalışanlarının tanımladıkları, hayat kurtarmaya çalışan iş arkadaşlarının bombalar ve mermilerle öldürüldüğü veya yaralandığı imkansız ortamda çalışmak zorunda olmaları, Gazze'deki hayatın korkunç gerçeğini ortaya koyuyor."

 

- TBMM komisyonuna izin çıkmadı

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer  Üstün, Gazze'ye gitme başvurularına İsrail'den, "savaş ortamı devam ettiği için hiçbir milletten bu tür benzer taleplere karşılık ve hiçbir komisyona izin vermedikleri" yönünde yanıt geldiğini açıkladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Gazze saldırılarının, İsrail'in bütçe açığı hedeflerini tehlikeye sokabileceğini savundu. 

Fitch'in resmi internet sitesinde yayınlanan açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği son saldırıda gerçekleştirilen mali ve ekonomik harcamaların, hükümetin bu yılki bütçe açığı hedefini zora sokabileceği uyarısına yer verildi.

 

-İngiltere ateşkesten memnun

 İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Filistinli gruplar ile İsrail arasında varılan ateşkesten ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın bundaki rolünden duyulan memnuniyeti dile getirdi. 

İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan, Dışişleri Bakanı Philip Hammond ile Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın görüşmesine ilişkin yapılan açıklamada, "Devlet Başkanı Abbas'la konuşan Philip Hammond, Gazze'deki insani durum ve dehşet verici can kayıplarına ilişkin taziyelerini sundu. Hammond, Abbas'ın 72 saatlik ateşkesin güvence altına alınmasındaki rolünü memnuniyetle karşıladı" denildi.

 

- "Filistin işgali, ırk ayrımcılığı rejiminden daha kötü"

Güney Afrika Yüksek Öğrenim Bakanı Blade Nzimande, İsrail'in Filistin'i işgal etmesinin ülkesinde geçmişte yaşanan ırk ayrımcılığı rejiminden daha kötü olduğunu söyledi. 

Johannesburg Üniversitesi'nde düzenlenen bir panele katılan ve 2002 yılında Güney Afrika Komünist Partisi heyetiyle Filistin topraklarına gittiğini aktaran Nzimande, "insanlara daima Filistinlilerin neler yaşadıklarını orada bulunmadıkça anlayamayacaklarını" anlatacağını dile getirdi.

Nzimande, panele katılan kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada, İsrail'in suyu bir silah olarak kullandığını, günlerce kestiğini ifade ederek, ziyareti sırasında Gazze'nin hayalet şehir gibi göründüğünü, bomba ve saldırı seslerinin kendileri için alışılmadık bir şey olduğunu belirtti.
Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2014, 17:04
YORUM EKLE

banner307

banner313