Alexa

Gerekli adımları atacağız...

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, ortak savunmaya verilen öneme atıf yaparak, "NATO müttefiklerine yönelik hiçbir tehdidin başarıya ulaşmayacağını dünyaya açıkça göstermek için gerekli adımları atacağız" dedi.

Gerekli adımları atacağız...
banner327
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, ortak savunmaya verilen öneme atıf yaparak, "NATO müttefiklerine yönelik hiçbir tehdidin başarıya ulaşmayacağını dünyaya açıkça göstermek için gerekli adımları atacağız" dedi.

Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun temsil ettiği NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde açıklama yapan Rasmussen, Rusya’nın eylemlerinin kabul edilemez olduğunu belirtti. Rasmussen, bu ülkeyle hala ne tür bir işbirliğinin uygun olduğunu belirleyeceklerini söyleyerek, Rusya’nın NATO ile ortaklığın ilkelerini zarara uğrattığını ve kendi uluslararası taahhütlerini ihlal ettiğini ifade etti. Rasmussen, ilişkilerin her zamanki gibi sürdürülmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Ortak savunmayı güçlendirme amaçlı tüm opsiyonların değerlendirildiğini ve bunlara savunma planlarının güncelleştirilmesi ile tatbikatların artırılması ve uygun birlik kaydırmanın da dahil olduğunu söyleyen Rasmussen, en iyi ilerleme yolunun siyasi ve diplomatik diyalog olduğunu ve hiç kimsenin Avrupa’da askeri güç gösterisi görmek istediğini düşünmediğini ifade etti.

Baltık ülkelerinde hava sahası denetimlerinin güçlendirildiğini, Polonya ile Romanya’ya erken uyarı uçakları (AWACS) gönderildiğini ve Karadeniz’deki deniz varlığının artırıldığını hatırlatan Rasmussen, “Etkili caydırıcılığı ve savunmayı sağlamak için gerekmesi halinde daha fazla adım atmaktan çekinmeyiz” dedi.

Rasmussen, “Müttefiklerimize ve halklarımıza etkili savunma ve koruma sağlama konusunda çok kararlı olduğumuzu tüm dünyanın anlaması gerekiyor” ifadesini kullandı.

- "Gördüğümüz Rus birliklerinin çekilmesi değil" -

Rusya’nın birliklerini çektiği yönündeki haberleri değerlendiren Rasmussen, bunu teyit edemeyeceklerini kaydederek, “Bizim gördüğümüz bu değil. Bu kitlesel askeri yığınak hiçbir şekilde durumun sakinleşmesine katkıda bulunamaz” dedi. Rasmussen, Rusya’dan birliklerini çekmesini istedi.

Toplantının zamanlamasının çok yerinde olduğunu belirten Rasmussen, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığının tamamen özgür ve barış içindeki Avrupa vizyonunu zorladığını, Avrupa’nın güvenlik manzarasını temelden değiştirdiğini ve NATO’nun sınırlarının yanı başında istikrarsızlığa neden olduğunu söyledi.

Rasmussen, Ukrayna’yı siyasi ve pratik önlemlerle desteklemenin yolları üzerinde durulacağını belirterek, “Demokrasiye sıkı şekilde bağlı, insan haklarına, azınlıklara ve hukukun üstünlüğüne saygı gösteren bağımsız, egemen ve istikrarlı bir Ukrayna, Avrupa-Atlantik güvenliği açısından kilit öneme sahip” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2014, 15:41
YORUM EKLE