Guatemala’da Tacize Uğramış Kızların Kaldığı Yurtta Dehşet

Guatemala’da kimsesiz ve tacize uğramış kızların kaldığı yurtta kızların başlattığı protestolar sırasında çıkartılan yangında 21 kızın öldüğü daha fazlasınında olabileceği duyuruldu.

Dünya 09.03.2017, 11:32
Guatemala’da Tacize Uğramış Kızların Kaldığı Yurtta Dehşet

Guatemala’da kimsesiz ve tacize uğramış kızların kaldığı yurtta  en az 21 kızın öldüğü belirtilmesinden sonra ülkede şok yaşandı.Guatemala’da 3 günlük yas ilan edildi.


Guatemala’nın başşehri Guatemala City’nin 25 kilometre güney batısında bulunan San Jose Pinula belediyesi’ne ait  yurtta çıkan yangında ölen kızların yakınları olay yerine geldiklerinde şok yaşadı.

Guatemala Sosyal Refah Ajansına göre; taciz iddiası ve hayat şartlarının kötülüğünden şikayet eden gençlerin yurttan kaçmak için isyan çıkarttıkları iddia edilerek, yerel saatle 9 civarında, bazı gençlerin yataklarını ateşe verdiğini belirtti. Yakınlardaki iki hastaneye kaldırılan yaşları 13 ila 17 arasındaki 42 yaralının çoğunun ikinci ve üçüncü derecede yanığa maruz kaldıkları ifade edildi. Bazı yaralıların hayatı tehlikesi olduğu söylendi.


Guatemala  Milli Polis Başkanı Nery Ramos olaya el koydu. tacize uğramış, evsiz ve gidecek yerleri olmayan ve tutuklama merkezlerinde cezalarını tamamlamış genç kızların barındırıldığı evde hayat şartlarından şikayetçi olan genç kızların çıkardığı isyanı bastırmak için gönderildiğini, 40 kızın kaçtığını ancak daha sonra yakalandığı belirtildi.


BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve insan hakları savunucuları geçen yıl evin kalabalık olması, fiziki ve cinsel taciz iddiaları sebebiyle evin kapatılmasını istediği belirtildi.
Guatema medyası, 400 kişi kapasiteli evde 500 kişinin barındırıldığını belirtildi.
 

Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)