Haciyev, Şuşa Sanat Okulu'nun inşaatına yakında başlanacak

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Dışişleri Bakanlığı Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Üzeyir Hacıbeyli'nin adını taşıyan Şuşa Sanat Okulu'nun inşaatına yakında başlanacağını belirtti.

Dünya 29.05.2021, 23:53 30.05.2021, 00:11
Haciyev, Şuşa Sanat Okulu'nun inşaatına yakında başlanacak

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Şuşa'ya hediyesi olarak Üzeyir Hacıbeyli adına bir sanat okulu kurma girişimi Azerbaycan tarafından memnuniyetle karşılandı.

Milli.Az'ın haberine göre, Hikmet Hacıyev, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in 27 Mayıs'ta Türkiye Milli Eğitim Bakanı'nı kabul ettiğinde, okulun temel atma töreninin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaklaşan ziyaretinde Türkiye tarafından sunulan bir hediye olarak programa dahil edildiğini söylediğini kaydetti.

Haciyev, "Sanat okulu binasının mimari projesinin Şuşa'nın özgün mimari üslubuna uyarlanması için uzmanlar düzeyinde çalışma tartışmalarının yapılması önerildi. Bu hayırsever girişimin reddedilmesi hiçbir şekilde tartışma konusu değildir. Konunun esasına ilişkin tam bir raporun olmamasının yanlış anlaşılmalara yol açabileceği göz ardı edilemez. Karşılıklı anlayış koşullarında, çalışma düzeyinde teknik ve mimari sorunların çözüleceğine ve Üzeyir Hacıbaylı'nın adını taşıyan Şuşa Sanat Okulu'nun inşaatının yakında başlayacağına inanıyoruz." dedi. 

ŞUŞAYA YAPILAK OKUL PROJESİNDEN VAZGEÇİLMİŞTİR?

Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli, Dün sosyal medya twutter üzerinden yapmış olduğu paylaşımda; "Yapmayı hedeflediğimiz okula Azerbaycan Ulusal Marşı’nın bestecisi ve Şuşa doğumlu merhum Üzeyir Hacıbeyli’nin adını vermeyi düşünmüştük. Söz konusu okulun temel atma günü olarak da 30 Ocak 2021’i planlamıştık. Ancak Azerbaycan yönetimi, bizim bu projemizi uygun görmeyerek yeni ve farklı bir okul projesi hazırlamıştır. Elbette bu tasarruf en tabii haklarıdır, bize de saygı duymaktan başka bir seçenek kalmayacaktır...  Milliyetçi Hareket Partisi Şuşa’ya yaptıracağı okul projesinden bu gelişmeler dolayısıyla vazgeçmiştir." demişti.

Hemen ardından ise, Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım yaptığı açıklamada şunları söyledi;

"Ülkü Ocakları olarak Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi’nin 16 Ocak 2021 tarihindeki talimatları doğrultusunda Şuşa'da yapmayı planladığımız Üzeyir Hacıbeyli Okulu için başlattığımız yardım kampanyası sona ermiştir. Toplanan yardımların tamamı, resmi yardım hesabı üzerinden toplandığı için, yardımın gönderildiği hesaplara pazartesi günü aynısıyla iade edilecektir. Yardım kampanyasına destek olan herkese teşekkür ederiz."

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)