Halep ve Şam'da Esed'e büyük darbe

Şam yönetimine karşı savaşan muhalif Mücahiddin Tugayının, Halep'te, yerli yapımı Grad füzeleriyle saldırdığı Askeri Akademinin büyük bir bölümünün denetimini sağladığı bildirildi.

Dünya 02.08.2014, 22:54 02.08.2014, 22:58
 Halep ve Şam'da Esed'e büyük darbe
Şam yönetimine karşı savaşan muhalif Mücahiddin Tugayının, Halep'te, yerli yapımı Grad füzeleriyle saldırdığı Askeri Akademinin büyük bir bölümünün denetimini sağladığı bildirildi.     

AA muhabirine bilgi veren Mücahiddin Tugayı basın sorumlusu Ahmed Hasan, Mücahiddin Tugayı ile diğer silahlı muhaliflerin ortaklaşa olarak rejim güçlerinin kontrolünde olan Halep'in Dahiyet el Esed bölgesinde yer alan Askeri Akademiye yerli yapımı Grad füzeleriyle saldırarak büyük bir bölümünün denetimini sağladığını söyledi.   

Silahlı muhaliflerinin ortak amacının Esed güçlerinin elinde olan kentin batı kesimlerinin de denetimini saplamak olduğunu ifade eden Hasan, Mücahiddin Tugayının akademide Şam yönetimine bağlı güçlerin kullandığı binalara Grad füzeleriyle saldırarak binalara büyük hasar verdi. Muhalifler Akademinin büyük bir bölümünü sağlayarak yeni Halep'e doğru ilerleme kaydetti.

Bölgede iki ordu arasında şiddetli çatışmalar devam ediyor" dedi  Muhaliflerin bölgede Esed güçlerine mutfak tüpünden bozma  ve "cehennem" adı verdikleri havan toplarıyla da saldırdığına değinen Hasan, söz konusu muhalif tugayın "Tow ve Concorde" füzeleriyle Esed güçlerinin tanklarına saldırdığını belirterek, "hükumet güçlerinin karargah ve toplama merkezi olarak kullandığı Hamidiye stadyumuna da muhalifler, ağır silahlarla saldırdı"  diye anlattı. 

Yönetime karşı savaşan muhaliflerin rejim güçlerinin bulunduğu yerleri vurmasından siyah dumanların yükseldiğini kaydeden Hasan, kentin batısındaki rejim güçlerine karşı düzenlenen operasyonlara muhalif  'Cebel el Zaviye Kartları Birliğinin' de destek verdiğini vurguladı.

-"Şam'ın Cobar bölgesinde rejime büyük darbe"

Öte yandan Şam'daki yerel medya aktivistlerinden Yusuf Bustani'de, Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) bağlı birliklerin başkent Şam'ın doğu kesimlerinde yer alan Cobar bölgesinde Esed güçlerinin karargah olarak kullandığı binalara havan toplarıyla saldırmasında çok sayıda rejim askerinin öldüğünü ve 3 tankında imha ettiğini söyledi.

Bölgede ÖSO ile hükumet güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını işaret eden Bustani, ÖSO, Cobar'da rejim güçlerinin karargah olarak kullandığı üç binanın denetimini sağladı. Bölgede çıkan çatışmada onlarca Esed askeri öldü" dedi.

"ÖSO, Şam'ın Cobar bölgesinde Esed'e büyük darbe vurdu. Rejim güçleri korkudan Cobar bataklığına saplanmak istemediğinden dolayı, kara operasyonu yerine hava operasyonları düzenliyor" diyen Bustani, Şam yönetimine bağlı güçlerinin üç yıldan bu yana Cobar bölgesini almak istediğini ve rejimin tüm saldırılarının silahlı muhaliflerce geri püskürtüldüğünü dile getirdi. 

Binalardan açtıkları dileklerle rejim güçlerine ateş açarak büyük zayitalar verdirdiğini anlatan Bustani, "Cobarda keskin nişancılarımız evlerin deliklerinde ve kazdıkları tünellerde rejim güçlerine ateş açarak öldürüyor" dedi.
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu