Heiko Maas, İran bölgede tehlikeli bir rol oynuyor

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Suriye, Irak ve Lübnan'daki eylemler hakkında görüşmelere destek verdiğini belirtti. Maas, “İran bölgedeki davranışını değiştirmeli. İran konusunda saf değiliz ve bölgede tehlikeli bir rol oynadığını biliyoruz” dedi.

Dünya 27.08.2020, 19:17
Heiko Maas, İran bölgede tehlikeli bir rol oynuyor

İran ile füze programı, Suriye, Irak ve Lübnan'daki eylemleri hakkında görüşmeler ile ilgili desteğini belirten Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, İsrailli Gabi Ashkenazi ile Berlin'de yaptığı görüşme sonrasında, “İran bölgedeki davranışını değiştirmeli. İran konusunda saf değiliz ve bölgede tehlikeli bir rol oynadığını biliyoruz” dedi.

ABD ekonomik yaptırımlarla İran'ı davranışını değiştirmeye zorlamaya çalışıyor.

Buna karlılık Almanya, Fransa ve İngiltere farklı bir yaklaşım sergiliyor. Bahsi geçen ülkeler nükleer anlaşmaya bağlı kalmak istiyor ve İran'ı daha fazla taviz vermeye zorlamaya çalışıyor.

Sadece Almanya'nın değil, Avrupa ülkelerinin de bunu engellediğini görmek istiyoruz ”dedi. "Bölgenin istikrarı için yararlı değil."

Ashkenazi, Avrupa Birliği'nin dönüşümlü başkanlığını elinde bulunduran Almanya'nın daveti üzerine Avrupa dışişleri bakanlarının iki günlük toplantısına katılmak üzere Berlin'deydi.

Heiko Maas kimdir?

1966 yılında doğan Heiko Josef Maas, bir Alman politikacı ve 4. Merkel Kabinesi'nde mevcut dışişleri bakanıdır. 17 Aralık 2013 ile 14 Mart 2018 arasında Federal Adalet ve Tüketiciyi Koruma Bakanı olarak görev yapan Maas, Almanya Sosyal Demokrat Partisi üyesidir.

Almanya eski Adalet Bakanı Heiko Maas, yeni dışişleri bakanı olarak Merkel’e yakın konumda bulunuyor. Maas iyi giyimiyle sık sık Alman madyasında yer alıyor. Annesi terzi olan Maas'ın babası ise askerdir. Bu karışımın değerini bilen isimlerden biri de Oskar Lafontaine'di. Daha sonra Sol Parti'ye geçen Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) eski genel başkanı, 1996 yılında Saarland eyaletinin başbakanı iken Maas'ı müsteşarı yapmıştı. İki yıl sonra çevre bakanlığını üstlenen Maas, bu göreve geldiğinde henüz sadece 32 yaşındaydı. Maas, böylece "Almanya'nın en genç bakanı" unvanını da kazandı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)