Heniyye: Çocuk katili Netanyahu Erdoğan'a dil uzatamaz

Hamas lideri İsmail Heniyye: Çocuk katili Netanyahu Erdoğan'a dil uzatamaz

Dünya 25.12.2018, 17:21
Heniyye: Çocuk katili Netanyahu Erdoğan'a dil uzatamaz

Hamas lideri Heniyye, "Çocuk katili Netanyahu'nun, dünyadaki mazlumların destekçisi Erdoğan'a dil uzatmaya hakkı yok." dedi.

Hamas lideri İsmail Heniyye, "Çocuk katili Netanyahu'nun, dünyadaki mazlumların destekçisi Erdoğan'a dil uzatmaya hakkı yok." değerlendirmesinde bulundu.

Bu bir sıcak gelişme haberidir. Kısa süre içinde güncellenecektir. Güncellemeler için sayfayı lütfen tekrar ziyaret edin.

İsmail Haniye. İsmail Haniye kimdir?

İsmail Haniyye 29 Ocak 1963 tarihinde Gazze Şeridi'ndeki Elşati mülteci kampında dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Filistin kamplarında açılan okullarda tamamladı.  Lise yıllarında Müslüman Kardeşler Hareketi'ne katıldı. 

1987'de Gazze İslam Üniversitesi'n Arap Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu.

1989'da I. İntifada'ya katıldığı ve Hamas üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklanan haniye, 1992'de serbest bırakıldıktan sonra, İsrail tarafından diğer İslami Cihad ve Hamas üyesi 415 kişilik grubun arasına katılıp, Güney Lübnan'a sürüldü.

Sonraki yıl Gazze'ye geri dönen Haniye, İntifada Koordinasyon Komitesi'nde Hamas temsilciliğine tayin edildi.

1999-2004 yılları arasında da Şeyh Yasin'in özel kalem müdürlüğü yaptı. Aralık 2005'te yapılan ve 25 Ocak 2006'da tekrarlanan Filistin Yasama Konseyi seçimlerinde Hamas lideri Halid Meşal'in Şam'da sürgünde bulunmasından dolayı listenin en başında yer aldı.

Hamas'ın 132 sandalyeden 74'ünü aldığı seçimler sonucunda Haniye, 16 Şubat 2006'da Hamas'ın başbakan adayı olarak açıklandı. 19 Şubat'ta, ABD ve İsrail'in karşı çıkmalarına rağmen Filistin başkanı Mahmud Abbas tarafından başbakanlığa atandı.

Haniyye, Ekim 2006'da Gazze'de El Fetih ile Hamas üyelerinin çarpışmaları sırasında konvoyuna düzenlenen saldırıdan kurtuldu.

Mayıs 2007'de İsrail'in evine karşı düzenlediği füze saldırısını atlattı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442