Hollanda Türk Federasyon Kurultayı Yapıldı; Murat Gedik Yeniden Genel Başkan

Hollanda Türk Federasyon (HTF) 10'ncü Olağan Kurultayını gerçekleştirdi. HTF genel başkanlığına tekrar Murat Gedik seçildi.

Dünya 04.11.2021, 23:07 05.11.2021, 00:10
Hollanda Türk Federasyon Kurultayı Yapıldı; Murat Gedik Yeniden Genel Başkan

Hollanda Türk Federasyon (HTF) 10'ncü Olağan Kurultayını gerçekleştirdi. Murat Gedik yeniden genel başkan seçildi. HTF yönetim kurulu tam kadro katılırken, teşkilat başkanları ve üyeler de hazır bulundu.

Korona kuralları çerçevesinde gerçekleştirilen genel kurul Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Hollanda ve Türk İstiklal Marşları hep bir ağızdan okundu. Kongre Divan Başkanlığını Almanya Türk Federasyon Genel Başkanı Şentürk Doğruyol yönetti. Veyiş Şenyürek ve Selahattin Yücel ise divan üyeliğine getirildiler.

HTF Genel Başkanlığına tekrar seçilen Murat Gedik gerçekleştirdiği teşekkür konuşmasında şunları söyledi:

"Öncelikle göstermiş olduğunuz bu teveccühten dolayı siz değerli gönüldaşlarıma sonsuz teşekkür ediyorum. Şunu belirtmek isterim ki, ülküdaşlarım bizleri bu mevkie layık görüyorsa bizler de başta Başbuğumuz ve onun yolunda şahadet şerbetini içmiş olan binlerce yiğitlerimiz olmak üzere onların alınlarını yere getirmeyeceğiz, onların yüzlerini kızartmayacağız. Bu bir ülkücü sözü, yemini olsun. Türk Federasyon'umuz, 'Baş başa, başta Allah'a bağlı' anlayışına hep sadık kalmıştır. Teşkilatımıza bağlılığımızı daha da kenetleyerek adeta kendimizi Tanrı Dağları'nın o soğuk sularından su içercesine, o güzel havasını teneffüs edercesine kalbimizde gönlümüzde beynimizde, hizmet aşkı ile mücadele edeceğiz, söz veriyoruz." dedi.

Davamızın daha güzel yerlere gelmesi için çoktan sözünü verdik

Var olan projelerini devam ettirileklerini belirten Murat Gedik, "Davamızın (mefkuremizin) daha güzel yerlere gelmesi için mücadele vereceğimizin de çoktan sözünü verdik. Tek temennimiz, Yüce Yaradan bizleri mahcup eylemesin. 9,5 yıllık bir tecrübenin getirmiş olduğu elbette ki sancılı dönemleri olmuştur. Fakat hiçbirini kafaya takmadık, çok şükür Yaradan'a hepsinin de üstesinden geldik. Yeri geldi Yunus, yeri geldi Yavuz olduk. Bizler, Anadolu'muzdan çıkıp gelmiş büyüklerimizin nesilleriyiz, Avrupa Türklüğüyüz. Bizler burada kalıcıyız. Yaşamış olduğumuz topluma, mensubu olduğumuz ülkeye yabancı kalamayız,dedik. Bizler de kendimize 'Avrupa Türklüğü' tabirini her yere yerleştirmeye çalışırken Türk Federasyon'un misyonunu da yaşatma mücadelesini yürütmeye çalıştık. Özellikle HTF olarak Türkçe ve Hollandaca dilinde kitaplar neşrettik ve neşretmeye devam edeceğiz, Federasyonumuzu özellikle Hollanda toplumuna daha iyi anlatmayı, tanıtmayı sürdüreceğiz." dedi.

Kurultay'ın onur konuğu Avrupa Türk Konfederasyon Genel Başkanı ve MHP İstanbul Milletvekili Cemal Çetin yaptığı konuşmada şunları söyledi:

 "Liderimiz Devlet Bahçeli, Avrupa ve Hollanda Türklüğünü Türk Devleti ve MHP olarak asla yalnız bırakmayacaklarını, Hollanda Türk Federasyon 10'ncu Olağan Kurultayının hayırlı olmasını ayrıca emeği geçen ve Murat Gedik başkanlığında yeni göreve gelen gönüldaşlarımıza da şimdiden başarı dileklerini iletmemi istediler.

Bizler yaşadığımız ülke ile anavatan arasında bir köprü vazifesi görüyoruz.

"Türkiye’den Avrupa’ya işçi göçü oldu ve bugünlerde de bunun 60’ncı yılı kutlanmaktadır. Bizler, 60 yıldır üzerinde yaşadığımız ülkelerin bir vatandaşı ve ayrılmaz bir parçası haline geldik" şeklinde konuşmasını sürdüren Cemal Çetin, "Türk Toplumu, Avrupa'nın sosyal ve kültürel hayatına ekonomik hayatına çok büyük katkılarda bulunmuştur. Üzerinde yaşadığımız ülkelerin 60 yıldır bir parçası haline geldik ve artık o ülkeler bizi yabancı, misafir işçi olarak görmemelidirler. Çok güçlü STK’larımız var, iş insanları ve siyasetçilerimiz var. Bizler yaşadığımız ülke ile anavatan arasında bir köprü vazifesi görüyoruz. Üzerimize iftira atmaktan vazgeçsinler, her şeyimiz açık ve net. Kanunsuz hiçbir işimiz olmadı, bundan sonra da olmayacak." dedi.

Kültürel kimliğimizi, dini inancımızı korumak istiyoruz

15 Temmuz, Türkiye'nin bir miladı haline geldiğini belirten Cemal Çetin, konuşmasını şu şekilde devam ettirdi: "Bizim de bir beklentimiz var, biz de insanca olan değerlerimize sahip çıkılmasını, hoşgörülü olarak bakılmasını istiyoruz. Kültürel kimliğimizi, dini inancımızı korumak istiyoruz. Anavatanımızla olan bağımızı korumak istiyoruz. Bizler burada kalıcıyız, bizlere düşen çocuklarımıza daha iyi bir eğitim aldırmak. 15 Temmuz'da, ülkemiz adeta bölünmekten parçalanmaktan kurtuldu. Tarihin hiçbir döneminde böyle bir insanlık dışı hayasızlıkla karşı karşıya kalmadık. O yüzdendir ki, 15 Temmuz, Türkiye'nin bir miladı haline geldi.

Türkiye diz çökecek yıkılacak bir ülke asla değildir. Hedefimiz, 2023 Cumhuriyetimizin 100’ncü yılında, ülkemizi bölgesinde lider, 2071 yılında da dünyada süper güç haline getirmektir. Bunu hem ihracatımızla, hem ekonomimizle, hem yapılan alt yapı çalışmalarıyla ortaya koyacağız. Yarınlarımızın daha iyi olacağına canı gönülden inanıyorum. Avrupa Türklüğünün geleceği parlak olsun! Milletimizin birliği daim olsun. Vatanımız sağ olsun."

Avrupa Türk Konfederasyon Genel Başkanı ve MHP İstanbul Milletvekili Cemal Çetin ile Almanya Türk Federasyon Genel Başkanı Şentürk Doğruyol, Avusturya Türk Federasyon Genel Başkanı Ali Can, Fransa Türk Federasyon Genel Başkanı Orhan İlhan, İsviçre Türk Federasyon Genel Başkanı İrfan Okutan, Belçika Türk Federasyon Genel Başkanı Hamit Atak ile İngiltere Türk Federasyon Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Daylak da kurultaya katıldılar.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)