banner434

Hollande Türkiye'ye gelecek...

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün daveti üzerine, 27-28 Ocak'ta Türkiye'ye devlet ziyareti gerçekleştirecek.

Dünya 22.01.2014, 15:13 22.01.2014, 15:15
 Hollande Türkiye'ye gelecek...

  Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün daveti üzerine, 27-28 Ocak'ta Türkiye'ye devlet ziyareti gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Hollande'ın ziyareti, Fransa'dan Türkiye'ye 22 yıllık aradan sonra Cumhurbaşkanı düzeyindeki ilk ikili resmi ziyaret olacak.

Ziyaret kapsamında 27 Ocak Pazartesi günü Ankara'da gerçekleştirilecek resmi görüşmelerde, başta siyasi ve ekonomik konular olmak üzere, iki ülke arasındaki ilişkilerin tüm yönleriyle ele alınacağı, yeni işbirliği ve ortaklık imkanları üzerinde durulacağı belirtilen açıklamada, AB dahil güncel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında fikir alışverişinde bulunulacağı aktarıldı.

Ziyaret dolayısıyla iki ülke arasındaki işbirliğinin pekiştirilmesine ve ilişkilerin ahdi zemininin güçlendirilmesine yönelik bazı anlaşmalar imzalanacağı duyurulan açıklamada, Gül ve Hollande'ın, Ankara'daki resmi temasların tamamlanmasının ardından 28 Ocak Salı günü İstanbul'da Türk-Fransız İş Forumu'na katılacağı bildirildi.

Hollande'ın ziyaretinin, köklü dostluk ve müttefiklik ilişkilerine sahip iki ülke arasındaki çok boyutlu ilişkilere yeni bir ivme kazandıracağı ifade edilen açıklamada, bu yönüyle ortak iradenin en üst düzeyde teyit edilmesine vesile olacağı ve işbirliğinin karşılıklı yarar temelinde her alanda derinleştirilerek geliştirilmesine katkıda bulunacağı kaydedildi.
Yorumlar (0)