Hollande:terör tehdidiyle karşı karşıyayız

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris’te dün gece polis şefi ve eşinin öldürülmesinin inkar edilemez bir terör eylemi olduğunu belirterek, ülkesinin son derece tehlikeli terör tehdidiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Dünya 14.06.2016, 23:51 15.06.2016, 00:02
Hollande:terör tehdidiyle karşı karşıyayız
Hollande, başkent Paris yakınlarında DAEŞ terör örgütünün üstlendiği ve polis şefi ve eşinin ölümüyle sonuçlanan saldırıyı değerlendirdi. 

Hollande, açıklamasında, uyuşturucu, silah ve insan kaçakçılığının terörü besleyen unsurlar olduğunu ifade ederek, terör tehdidinin her tarafa ulaştığını söyledi. Terörle uluslararası mücadele edilmesi gerektiğine işaret eden Fransız Cumhurbaşkanı, bu bir ülkenin belirli bir yerde yapacağı bir durumun olmadığını aktardı.

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Kaznov, Holande başkanlığında gerçekleştirilen acil toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, polis şefi ve eşinin öldürülmesini “aşağılık bir terör eylemi” olarak nitelendirdi. Kaznov, terörle mücadele kapsamında yılbaşından itibaren yüzden fazla teröristin tutuklandığını söyledi.

Hükümet sözcüsü ise, polis şefi ve eşini öldüren şahsın güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğünü açıkladı. Fransa basını söz konusu şahsın Pakistan ve Fransa arasında cihad ağı kurmaya çalışmak suçlamasıyla 2013 yılında cezaevine girdiğini yazdı.
Yorumlar (0)