Alexa

İdlib'te Hava Saldırısı: 15 Kişi öldü, 28 kişi yaralandı

Suriye'de "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi" sınırları içindeki yerleşimde düzenlenen hava saldırılarında yaşamını yitirenlerin sayısı 15'e yükseldi.

İdlib'te Hava Saldırısı: 15 Kişi öldü, 28 kişi yaralandı

İdlib'in kuzeyindeki Fua ve Keferya beldeleri ile Han Şeyhun ilçesinin çevresine dün akşam saatlerinde düzenlenen hava saldırılarında yaşamını yitirenlerin sayısı 15'e yükseldi. Yaralı 28 oldu.

Muhaliflere ait uçak gözlem evi tarafından sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, "Lazkiye'deki Hımeymim üssünden havalanan 5 Rus savaş uçağı, İdlib'in Fua ve Keferya beldeleri ile Han Şeyhun ilçesi çevresine hava saldırıları düzenledi." ifadeleri yer aldı.

Esed rejimi ve İran destekli terörist grupların, Soçi mutabakatını ihlal ederek, "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi" içindeki sivil yerleşimlere bu yıl başından itibaren yaptıkları hava ve kara saldırılarında en az 166 sivil hayatını kaybetti, 470'ten fazla sivil yaralandı.

Rejim güçleri, Türkiye ve Rusya arasında İdlib'deki ateşkesi sağlamlaştırmak için imzalanan mutabakata rağmen saldırılarına aralıklarla devam ediyor.

Astana anlaşmaları kapsamında Esed rejiminin garantörü olan Rusya'nın, rejim saldırılarını önleme yükümlülüğü bulunuyor.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE