İhvan küresel eylem çağrısında bulundu

İhvan Yönetim Kurulu Üyesi Abdulgaffar, "11 Ekim günü sadece Mısır'da değil, dünyanın her yerinde eylem çağrısında bulunuyoruz" dedi.

Dünya 03.10.2013, 15:57 03.10.2013, 16:01
İhvan küresel eylem çağrısında bulundu

Mısır’da 3 Temmuz'daki askeri darbeye karşı düzenlenen protestolar sırasında Kahire Nahda Meydanı'ndaki gösterilerin sorumluluğunu üstlenen İhvan Yönetim Kurulu Üyesi Eşref Abdulgaffar, AA muhabirine, darbe karşıtı gösteriler ve bu kapsamda yürütülen hazırlıklar ile Mısır'daki siyasi krize ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Darbe karşıtı gençlerin sosyal medya üzerinden organize olarak ilk kez Tahrir Meydanı’na girmesi konusundaki bir soruyu cevaplayan Abdulgaffar şöyle konuştu:

“Elhamdülillah gençlerin kendiliklerinden harekete geçerek yaratıcı eylemler sergilemesi darbecilerin ödünü koparıyor. Bir sonraki adımın ne olacağını kestiremiyorlar. Vatansever gençlerin uzun süredir, hatta Cumhurbaşkanı Mursi döneminde bile bu ‘baltacı’ların, suç şebekelerinin işgal ettiği Tahrir Meydanı’ndaki ablukayı kırması bizi ziyadesiyle memnun etmiştir."

“Mısır halkının askeri darbeye var gücüyle karşı koyduğunu, İhvan’ın da halkın bir parçası olarak darbenin karşısında yer aldığını” ifade eden Abdulgaffar şöyle devam etti:

"Her gün yeni bir eylem yapılıyor, yeni bir faaliyet yapılıyor. Dün mesela Nahda Meydanı'nda binlerce kişi toplandı, Üniversitenin içine de girdiler. Basında yer almıyor bu eylemler. 6 Ekim'de daha büyük eylemler olacak. Bu cuma değil bir sonraki cuma için eylem çağrımız var. Darbenin 100. gününde eylemler olacak. 11 Ekim Cuma günü sadece Mısır'da değil, dünyanın her yerinde eylem çağrısında bulunuyoruz. Ordunun siyasete müdahil olmasını, katliamları, insanlık suçlarını protesto için, zulme hayır demek için meydanlarda olacağız."

AA
Yorumlar (0)