IMF'den büyüme uyarısı

Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde, 2014 yılında dünya ekonomisinin önceliğinin büyümeyi hızlandırıp daha çok insana yeni iş sahası yaratmak olması gerektiğini belirtti.

Dünya 16.01.2014, 09:46 16.01.2014, 09:49
IMF'den büyüme uyarısı
 Lagarde, Washington’daki Ulusal Basın Kulübünde yaptığı konuşmada, 2014 yılı dünya ekonomisinin görünümüyle ilgili görüşlerini açıkladı. Büyüme hızının, potansiyelin altında kalması durumunda deflasyon riskinin gerçekleşebileceği uyarısında bulunan Lagarde, ekonomi politikalarının önceliğinin, daha fazla iş sahası yaratmak olması gerektiğinin altını çizdi.

Küresel politika yapıcılarının gösterdiği çaba sayesinde son beş yılda ekonomide en çok korkulan olasılıkların gerçekleşmediğini söyleyen Lagarde, 2014 yılına iyimser duygularla girildiğini ifade etti. Lagarde, "Genel olarak yönümüz olumlu ancak küresel büyüme hala çok düşük, fazla kırılgan. Büyüme hızı, dünya genelinde iş arayan 200 milyon kişinin beklentisini karşılamaktan uzak" diye konuştu.

Gelişmiş ülkelerde 2013 yılının ikinci yarısında gözlenen ekonomik toparlanmanın, 2014 yılında da artarak devam etmesini öngördüklerini anlatan Lagarde, bu gelişme ışığında IMF’nin 21 Ocak'ta dünya ekonomisiyle ilgili büyüme tahminini yukarı doğru revize edeceğini ancak yine de yüzde 4’lük potansiyel büyüme hızının altında kalınacağını vurguladı.

IMF Başkanı Lagarde, gelişmiş ülkelerin deflasyon riskiyle kararlılıkla mücadele etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.
Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu