'İnfazlar Devam Edecek'

Suudi Arabistan'da yetkililer, bugün gerçekleştirilen 47 kişinin idamıyla ilgili açıklama yaptı.

Dünya 02.01.2016, 19:59 22.07.2016, 00:45
'İnfazlar Devam Edecek'
İçişleri Bakanlığı sözcüsü General Mansur El-Turki, 47 kişinin infazının 12 bölgede gerçekleştiğini belirtti.

El-Turki, infazın gerçekleştirildiği sırada yetkililerin yanı sıra bir doktorun hazır bulunduğunu, her mahkûmun infazının diğerlerinden ayrı olarak yapıldığını söyledi.

Adalet Bakanlığı sözcüsü Mansur el-Gifari ise açıklamasında idamla yargılanan her mahkûmun kendini savunması için fırsat verildiğini, avukat tutmaya gücü yetmeler için ise Adalet Bakanlığı'nın avukat tahsis ettiğini belirtti. El-Gifari, idamların infazı kararlara yapılan itirazlar ve bütün mahkemelerden alınan onaylardan sonra gerçekleştiğini ifade etti

İDAMLAR DEVAM EDECEK

El-Türki bir soru üzerine, bugün gerçekleşen idamların son olmayacağını diğer davalarında idamla neticelenmesinden sonra infazların devam edeceğini ifade etti.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü, 'İnfazlar hapishanelerin içinde oldu. İnfazların gerçekleştirildiğine yönelik fotoğraf veya görüntü yok. İnfazın yapıldığı sırada çekim yapılması doğru değil. İnfaz bazı bölgelerde kılıçla bazı bölgelerde ise kurşunla oldu.'dedi.

SUUDİ ARABİSTAN HÜKÜMLERİ UYGULARKEN KİMSEYE SORMAZ

İran'ın Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in idamına sert tepki verdiğinin hatırlatılması üzerine El-Türki, “Suudi Arabistan hükümleri uygularken kimseye sormaz. Kraliyet makamından onaylanan tüm hükümler için bir an bile tereddüt etmeden uygularız. Bu tür sorumsuz açıklamalar için konuyu Dışişleri Bakanlığı'na bırakıyorum” dedi.

BUNUN BEDELİNİ AĞIR ÖDERLER

İran Meclisi Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burcaradi "Bunun bedelini ağır öderler" açıklamasında bulunmuştu.

Lübnan'dan Şii din adamı ve İslam Meclisi Başkan yardımcısı, Abdulemir Gablen, 'Suudi Arabistan bu idamlarla diyaloğu, adaleti ve aklı da katletmiş oldu' diyerek Riyad yönetimine tepki gösterdi.

İdam edilen Şii din adamı Nemr'in kardeşi Muhammed Nemr, abisinin intikamını alacaklarını duyurdu.

Pakistan'daki en büyük Şii grupları arasında gösterilen Pakistan Birinci Müslüman Meclisi (Pakistan Meclisi Vahideh El-Müslimin), idamlara tepkisini, "Büyük bir cinayet ve suç işlendi" diyerek gösterdi.

Yemen'de Suudi Arabistan'a karşı savaşan Şii Husilerden ise Riyad yönetimine, "Yemen'de olduğu gibi Suud'da da bedelini ödeteceğiz" tehdidi geldi.

Öte yandan Kuveyt Meclisi üyelerinden Salih Aşur'dan da olaya tepki geldi. Aşur önümüzdeki günlerde Suudi Arabistan'ın iç ve dış tehditlere açık olacağını öne sürdü.

Ayrıca sosyal medyada, Suudi Arabistan'ın özellikle Şiilerin yaşadığı Yemen ve Bahreyn sınırlarında çok ciddi sıkıntılar yaşayacağı ileri sürüldü. Bu bölgelerde İran'ın Şii toplumları üzerinde etkili olduğu aktarılıyor.

 
Yorumlar (0)