İngiliz Firmalarını Korku Sardı: Merkezlerini Taşıyorlar

İngiltere'nin Avrupa Birliği’nden çıkması ihtimallerini değerlendiren büyük firmalar merkezlerini Hollanda’ya taşıyor.

Dünya 27.08.2019, 23:01
İngiliz Firmalarını Korku Sardı: Merkezlerini Taşıyorlar

İngiliz firmaları merkezlerini Hollanda’ya taşıyor. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış tarihi yaklaşırken uluslararası firmalar da Londra’daki merkezlerini diğer Avrupa ülkelerine taşımaya devam ediyor.

Hollanda hükümeti tarafından yapılan açıklamada yaklaşık yüz kadar şirketin Londra ofislerini Hollanda’ya taşıdığı belirtildi.

Hollanda Yabancı Yatırım Ajansı tarafından yapılan açıklamaya göre, 325 firmanın daha, Avrupa pazarına kolay erişim sağlamak amacıyla merkezlerini Londra’dan Hollanda’ya taşımayı planladıkları ifade edildi.

Jeroen Nijland, “İngiltere’de devam eden belirsizlik ve AB ile bir anlaşma olmayacağının her geçen gün daha büyük bir olasılık haline gelmesi, bu şirketler açısında büyük bir ekonomik rahatsızlık yaratıyor. Bu sebeple de çok sayıda şirket kendilerine Avrupa pazarında yeni merkez olarak Hollanda’yı seçiyorlar,” dedi.

Yatırım ajansı, Hollanda’ya gelen şirketlerin özellikle bilgi teknolojileri, medya, reklam ve sağlık konusunda faaliyet gösteren firmalar olduğunu açıkladı.

İngiltere’de göreve yeni başlayan Başbakan Boris Johnson, bir anlaşma sağlansa da sağlanmasa da Ekim ayı sonu itibariyle İngiltere’yi Avrupa Birliği’nden çıkaracağını söylemişti.

Kaynak: Amerika'nın Sesi

Yorumlar (0)