İngiltere'de 'kemer sıkma' kararını protesto etti

İngiltere’nin başkenti Londra’da binlerce kişi, hükümetin aldığı kemer sıkma kararlarını protesto etmek için bir araya geldi.

Dünya 16.04.2016, 22:13 16.04.2016, 22:33
İngiltere Başbakanı David Cameron ve hükümetinin, sağlık, eğitim ve sosyal yardım gibi kamu hizmetlerine getirdiği kesintileri protesto etmek amacıyla ülkenin dört bir yanından binlerce kişi, başkent Londra’ya akın etti.

People’s Assembly (Halk Meclisi) tarafından düzenlenen protesto yürüyüşü, Central London Üniversitesi önünde başladı. Yürüyüşe yaklaşık 250 bin kişi katıldı.

Yürüyüşte, 'şart yok, itiraz yok, kamu kesintilerine hayır', 'tehlikeli Dave defol, ne olduğunu iyi biliyoruz', 'Ulusal Sağlık Hizmetlerimizi (NHS) koruyalım', 'kesintilere son ver', 'ilk gitmesi gereken, David Cameron', 'muhafazakarlar dışarı' sloganları atıldı.

Yürüyüşe birçok sendika, sivil toplum örgütü ve sanatçı destek verdi. Central London Üniversitesi’nde başlayan protesto yürüyüşü, Trafalgar Meydanı’nda sona erdi.

Meydanda toplanan binlerce kişiye parlamentodan milletvekilleri ise konuşmalarıyla destek verdi. Ana Muhalefet İşçi Partisi Milletvekili ve Gölge Maliye Bakanı John McDonnell, partisinin iktidara gelmesi halinde kesintilerin olmayacağını savundu. İngiliz bakan, "Kesintilerle mücadele eden herkes için birlik olmalıyız." şeklinde konuştu.

Meydandaki mitinge katılan Yeşil Partisi Lideri Natalie Bennett de "Sadece David Cameron’ın değil bütün Muhafazakar Partilileri istemiyoruz. Farklı türden toplumların vizyonuna sahibiz. Kamu yararı için çalışan bir toplum." ifadelerini kullandı.

Mitinge katılamayan İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn’in ise videolu mesajı protestoculara gösterildi. Corbyn, mesajında, "Kemer sıkma önlemleri politik bir tercihtir, ekonomik olarak gerekliliği yoktur." dedi.
Yorumlar (0)