İngiltere'de 'Suriye'yi bombalama' protestosu

İngiltere'nin başkenti Londra'da binlerce kişi İngiltere'nin IŞİD ile mücadele etmek maksadıyla Suriye'ye yönelik düzenlediği hava operasyonlarını protesto etti

Dünya 12.12.2015, 22:42 22.07.2016, 00:34
İngiltere'de 'Suriye'yi bombalama' protestosu
İngiltere'deki Savaşı Durdur Koalisyonu'nun (Stop The War Coalition) ülke çapında düzenlediği gösteriye başta Londra olmak üzere İngiltere'nin çok sayıda kentinden katılım oldu.

Protesto gösterisine muhalefetteki İşçi Partisi milletvekilleri, Sosyalist Parti ve Yeşiller Partisi milletvekilleri de destek verdi.
 
İngiltere Parlamentosu'nun Suriye'ye operasyon düzenlenmesi tezkeresinin onaylanmasını protesto eden göstericiler Başbakan David Cameron'ı aleyhine slogan attı.
 
BBC televizyonunun önünde başlayan protesto yürüyüşü Başbakanlık binasının bulunduğu Downing Street'e kadar devam etti. Protestocular, ''Suriye bombalama'' 'Daha fazla savaş istemiyoruz' şeklinde sloganlar atarken ellerinde 'Suriye'yi bombalamayı durdur' 'Ellerini Suriye'den çek' 'Suriye için özgürlük' ve 'Savaşa hayır' yazılı pankartlar taşıdı.
 
Yeşiller Partisi Genel Başkan Yardımcısı Shahrar Ali, Başbakanlık Konutu'nun bulunduğu caddede toplanan kalabalığa seslenerek Başbakan David Cameron'ın savaştan kaçan Suriyeli mültecilere yönelik tutumuna dikkat çekti. Shahrar Ali, Cameron'ın gelecek beş yıl içinde İngiltere'ye sadece 20 bin mülteci alınacağı açıklamasını eleştirdi.
 
Ali ayrıca Suriye'nin bombalanmasının IŞİD'e bir zararı olmayacağını, İngiltere'yi daha güvenli yapmayacağını, Suriye'deki savaşı durdurmayacağını ve barış getirmeyeceğini ifade etti.
 
Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı ancak herhangi bir müdahalede bulunmadığı protesto gösterisi, Başbakanlık Binası'nın önünde hükümet aleyhine yapılan konuşmaların ardından sona erdi.
 
İngiltere Parlamentosu'nun IŞİD'e yönelik hava saldırılarına onay vermesinden bu yana başkent Londra ve ülkenin farklı kentlerinden protesto gösterileri düzenleniyor.

 
Yorumlar (0)