İnsani konularda sonuç alamadık...

BM Suriye Özel Temsilcisi İbrahimi, Cenevre görüşmelerinde insani yardım konularında şu ana kadar olumlu bir sonuca ulaşamadıklarını söyledi.

Dünya 27.01.2014, 23:25 28.01.2014, 12:17
İnsani konularda sonuç alamadık...
 BM Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el-İbrahimi, Cenevre görüşmelerinde insani yardım konularında şu ana kadar olumlu bir sonuca ulaşamadıklarını söyledi.    

Suriye muhalefeti ve rejim temsilcileri arasında BM arabuluculuğunda süren görüşmelerin dördüncü gününün tamamlanmasının ardından basın toplantısı düzenleyen İbrahimi, aylardır abluka altında olan Humus’a yardım konusunda görüşmelerden şu ana kadar olumlu bir sonuç çıkmadığını söyledi.  

“İnsani konularda yürüttüğümüz istişareler ne yazık ki fazla bir sonuç alamadık” diyen İbrahimi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dün size söylemiştim. (Suriye’deki) yönetim ile Humus’un eski şehrindeki kadın ve çocukların buradan ayrılabilmeleri konusunda anlaşmıştık. Sanırım bunun nasıl olması gerektiğini konusunda hala danışmalar devam ediyor. Yönetimin de bunun gerçekleşmesini istediğini düşünüyorum. Ama bu kolay değil. Çünkü sniperlar ve daha birçok farklı problem var.”

Humus’a insani yardım götürmek üzere Şam’da hazır bekleyen yardım konvoyu konusunda da görüşmelerde bulunduklarını anımsatan İbrahimi, “Gıda ve diğer yardımları taşıyacak yardım konvoyunun Humus’a gidebilmesi konusunda da şu ana kadar alınmış bir karar yok” açıklamasını yaptı.

BM Temsilcisi, Suriye yönetimi ve muhaliflerden abluka altında olan bölgelerde sivillere yardım ulaştırılması konusunda daha fazla anlayış ve destek göstermesini beklediğini dile getirdi. 

-"Nasıl ilerleyeceğimiz konusunda karar alacağız"-

 İbrahimi, yarın Cenevre Bildirisi üzerinde görüşmelere geçip geçemeyeceklerini göreceklerini ifade etti.

"Tabii taraflar Cenevre Bildirisi’ni çok iyi biliyor" diyen İbrahimi, şunları belirtti:

"Onlarla birlikle bu bildirideki birçok unsuru tartışma konusunda nasıl ilerleyeceğimiz konusunda karar alacağız. Buradaki unsurlardan biri: şüphesiz tam yürütme yetkilerine sahip bir geçiş yönetiminin oluşumu ama tartışmaya geçiş yönetimiyle başlamayacağız. Bildiğiniz gibi belki de en karmaşık konu bu."

Suriye rejimi ile muhalefet arasında 2012’deki Cenevre-1 Konferansı’nda kabul edilen Cenevre Bildirisi üzerinde derin görüş ayrılıklarının bulunduğunun hatırlatılması üzerine BM Temsilcisi İbrahimi, şu karşılığı verdi:

"Biz gerçek Cenevre planını uygulamaya çaba gösteriyoruz. Bunun da amacı savaşı sona erdirmek ve Suriye halkının meşru talebi olan yeni bir Suriye’yi inşa etmek. Bunu yapmak kolay değil. Ülkedeki mevcut sorunların ne kadar karmaşık olduğunu biliyorsunuz. Ancak biz savaşı sona erdirmek ve yeni Suriye devletini kurmak istiyoruz."

-Görüşmelerin geleceği-

Bugüne kadar görüşmelerde insani konuları ele aldıklarını ancak ilerleme sağlayamadıklarını söyleyen İbrahimi, bununla birlikte görüşmelerin devam etmesi konusunda irade olduğunu ve bundan memnuniyet duyduğunu kaydetti. İbrahimi, "Biliyorsunuz, daha önce de söylemiştim: hiçbir zaman bir mucize beklemiyorduk. Burada mucizelere yer yok ama devam edeceğiz ve ilerleme sağlayıp sağlayamayacağımızı göreceğiz" değerlendirmesini yaptı.

-Heyetlere medyayla görüşme uyarısı-

Suriye muhalefeti ve rejim heyetlerinin medya ile görüşmelerinin doğal olduğunu ancak bunun "çok fazla" olduğunu gözlemlediğini söyleyen İbrahimi, heyetlerden medyaya yaptıkları açıklamalarda daha sorumlu olmalarını ve gizlilik ilkesine saygı göstermelerini talep ettiğini anlattı. İbrahimi, görüşmeler sırasında Suriye yönetiminden bir yetkilinin "din hakkında korkunç şeyler söylediği ve kendisinin bu kişiyi azarladığı" şeklindeki haberlerin doğru olmadığını, kendisinin de hiç kimseyi azarlamadığını kaydetti.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu