Alexa

internet bağımlılığına önlem...

Güney Kore’de yetkililer, akıllı telefon bağımlılığının artık tıbbi bir hastalık olarak sınıflandırılması için çalışmalara başladı.

internet bağımlılığına önlem...
İnternet ve akıllı telefonlarının kullanımının yaygınlaşması birçok kolaylığın yanı sıra olumsuz etkileri de beraberinde getirdi.

Özellikle internet ve akıllı telefonlarının kullanımın yaygın olduğu Güney Kore’de, internet ve akıllı telefon bağımlılığı gibi ruhsal problemler baş gösterdi.

Güney Kore Sağlık ve Sosyal Yardımlar Bakanlığı’nın yaptırdığı bir araştırmaya göre, ülkedeki her 100 kişiden 6’sı alkol, internet oyunu, kumar veya uyuşturucu gibi tedavi gerektiren sorunlarına sahip. Bunlardan yüzde 23,1 oranı ile 680 bin kişi ile yüzde 23,1’i internet bağımlısı olması yetkilileri harekete geçirdi. Bakanlık yetkilileri, internet ve akıllı telefon bağımlılığının artık tıbbi bir hastalık olarak sınıflandırılması için çalışmalar başlattı.

Sağlık ve Sosyal Yardımlar Bakanlığı, internet ve akıllı telefon bağımlılığı olanlara ne tür tedaviler uygulanması gerektiği ile bir takım araştırmalar başlattı. Bakanlık yaptığı açıklamada 2017 yılı itibari ile anaokulu, ilk-orta okul öğretmenlerine ve velilere de internetin nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili çocuklara öğretmeleri için dersler verileceğini bildirdi. Öte yandan bakanlık, Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa yapacağı çalışmalarla öğrencilere yönelik internet ve akıllı telefon kullanımına yönelik seminerler düzenleyecek.
YORUM EKLE