Irak ordusu, şehri tamamen geri aldı

Irak ordusunun Felluce'ye yapılan son operasyonda, şehrin kontrolünü tamamen ele geçirdiği ve DAEŞ'ten temizlediği belirtildi.

Dünya 26.06.2016, 19:44 27.06.2016, 02:50
Irak ordusu, şehri tamamen geri aldı
Irak Başbakan Haydar el-Abadi bir hafta önce Felluce'de DAEŞ'e karşı yürütülen operasyonda zafer kazandıklarını duyurmuş; ancak başkent Bağdat'ın batısındaki şehirde Golan bölgesi de dahil olmak üzere çatışmaların hala sürdüğünü aktarmıştı. Felluce Operasyonlar Komutanı Abdulvahap es-Saadi, yaklaşık 5 hafta süren çatışmalardan sonra Felluce'nin DAEŞ'ten temizleme operasyonunun başarıyla tamamlandığını bildirdi.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından da havadan desteklenen operasyon hakkında devlet televizyonuna açıklamada bulunan Korgeneral Abduhvahab Es-Saadi, "Galon bölgesinin teröristlerden tamamen temizlendiğini duyuruyoruz ve Irak halkına Felluce'deki savaşın sona erdiği iyi haberini iletiyoruz." ifadelerini kullandı.

Es-Saadi ayrıca, Felluce'yi geri alma operasyonunda şimdiye kadar 1800 DAEŞ militanının öldürüldüğünü vurguladı.

Irak Başbakanı Haydar el Abadi ise yaptığı açıklamada, şimdiki hedeflerinin Musul olduğunu kaydetti.

Felluce'nin kontrolü 2014’te DAEŞ'in eline geçmişti. ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin havadan desteklediği Irak ordusu, şehri geri almak için Mart ayında operasyon başlatmıştı.
Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu