Irak'ta Türkmenlerin kayıbı büyüyor

Türkmeneli Dernekler Federasyonu Başkanı Beyatl, 2013'te Türkmeneli bölgesi Tuzhurmatu ve Kerkük'teki insani kayıbın küçümsenemeyecek rakamlara vardığını belirtti.

Dünya 16.02.2014, 12:41 16.02.2014, 12:46
 Irak'ta Türkmenlerin kayıbı büyüyor
 Türkmeneli Dernekler Federasyonu Başkanı Kemal Beyatlı, geçen yıl Irak'taki Türkmen şehirlerinde meydana gelen patlamalarda 293 kişinin hayatını kaybettiğini, 3 bin 500 kişinin yaralandığını, bin 100 evin yıkıldığını, 200 iş yeri ve 250 aracın kullanılamaz hale geldiğini söyledi.

Beyatlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak'ın genelinde güvenlik sorunu nedeniyle üzücü olaylar yaşandığını ama Türkmenlerin yaşadığı coğrafyada daha fazla güvenlik problemi bulunduğunu belirterek, bu bölgelerin özellikle Kerkük ve Tuzhurmatu olduğunu söyledi.

Tuzhurmatu'nun en büyük Türkmen ilçelerinden olduğunu dile getiren Beyatlı, eskiden Kerkük'e bağlı kentin Saddam döneminde Selahaddin iline bağlandığını fakat hala daha büyük Türkmen nüfusunu barındırmasına rağmen geçen yıl günde ortalama 2 ila 5 patlama meydana geldiğine dikkati çekti. 

Beyatlı, bu patlamaların birçok insanın hayatına mal olduğunu vurgulayarak, "Yaptığımız araştırmaya göre, 2013'te Türkmeneli bölgesinde insan kaybımız, ağırlıklı Tuzhurmatu'da, ikinci olarak Kerkük'te. 293 şehidimiz var. Bu, yabana atılacak bir rakam değil. 3 bin 500 yaralımız var. Bunun yanında bin 100 evimiz yıkılmış, 200 iş yeri harap olmuş ve 250 araç kullanılamaz hale gelmiş" diye konuştu. 

- "Irak hükümeti, Türkmenleri yeteri kadar himaye etmiyor"

Irak'ın silahlı güçlerinin Türkmenleri yeteri kadar himaye etmediğini savunan Beyatlı, "Bu, bizi daha fazla yıpratmaya başladı çünkü bir vatandaşın günlük hayatını güvenli devam ettirmesi devletin sorumluluğundadır. Irak Devleti'nin bu konuda hiçbir adım atmaması bizi daha fazla yıprattı" ifadesini kullandı. 

Beyatlı, Türkmen bölgelerindeki terör olaylarının ismi veya kimliği belli olmayan kişiler tarafından gerçekleştirildiğine işaret ederek, Tuzhurmatu'daki olaylarda Fas, Sudan ve diğer Arap ülkelerinden canlı bombaları belirlediklerini dile getirdi.

Geçen yıl önemli Türkmen liderlerinden Ali Haşim Muhtaroğlu ve vilayette iyi konumda olan Ahmet Koca gibi değerli insanları kaybettiklerini anımsatan Beyatlı, şöyle konuştu:

"Bunun yanında akla gelmeyen her yerde patlamalar var. 2013 yılında Türkmen bölgelerinde 8 cami ve Şii kardeşlerimizin ibadet ettikleri mekanların 8'i patlatıldı. Bunun dinle, insanlıkla alakası yok. Irak'ın dışından belli güçler özellikle Türkmenlerin üzerinde sıkıntı yaşatmaya çalışıyor. Bu da bazen iç göçlere, bazen de dış göçlere neden oluyor. Türkmeneli'nin bir bölgesinden diğer bölgesine gidiyor ve kendine emniyetli yer arıyor ama ne yazık ki Türkmeneli'nin hiçbir bölgesinde emniyetli yer yok yani Türkmenler her gün üzücü olaylarla karşı karşıya kalıyor." 

- "Birleşmiş Milletlerin bunu ciddi olarak ele alması lazım"

Beyatlı, Birleşmiş Milletlerin (BM) konuyu ciddi olarak ele alması gerektiğini aktararak, "Türkmenlerin sadece kendi inisiyatifiyle bu işin üstesinden gelmesinin imkanı yok çünkü düşman tamamen hayalettir yani adı, şekli, şemali bilinmiyor. Kimi zaman insan kimi zaman da araba olarak karşına çıkıyor" şeklinde konuştu. 

ABD'nin Irak'a girmesinin ardından ülkede çok gelişmiş elektronik güvenlik sistemleri kurulduğunu dile getiren Beyatlı, "Buna rağmen bu tonlarca dinamitin sevki nasıl sağlanıyor? Nereden nereye nasıl gidiyor? Irak'ın etrafındaki sınırlar belli. Türkmen bölgelerinde bu kadar yoğun şekilde terör olaylarının yaşatılması bizi çok zor düşüncelere sevk ediyor. Birleşmiş Milletlerin mutlaka bu iş için bir ekip oluşturması ve Türkmen bölgelerinde araştırma yapması lazım. Aksi takdirde her gün insan kaybı yaşanacaktır" değerlendirmesinde bulundu. 

Beyatlı, Telafer gibi bir yerdeki 20 bin üniversite mezunu gencin iş bulamadığına dikkati çekerek, bu gençlerin okuduktan sonra yurduna ve milletine hizmet etmek istediğini fakat Irak hükümet ve Kürt bölgelerindeki agresif hareketlerin gençlerin işsiz kalmasına yol açtığını, bunun da Türkmenlerin ekonomisini olumsuz etkilediğini vurguladı.
Yorumlar (0)
29°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P