Alexa

İran, Azeri muhalifleri tutukladı

İran güvenlik birimleri Azerbaycan bölgesinde 100'ün üzerinde Azeri muhalifi tutukladı.

İran, Azeri muhalifleri tutukladı
banner327

 İran güvenlik birimleri Azerbaycan bölgesinde  100'ün üzerinde Azeri muhalifi tutukladı.Tutuklananların anadil günü kutlamaları çerçevesinde bir araya gelen Güney Azerbaycan Milli Hareketi üyeleri olduğu kaydediliyor. 

2,5 yıl önce Türkiye'ye sığınan Güney Azerbaycanlı Ramin Cabbarlı, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada Eher (Ahar) kentinde bir araya gelen Azerilerden aralarında İbrahim Savalan, Abbas Veysanlı ve Salih Molla Abbasi gibi önde gelen muhaliflerin de bulunduğu 100'den fazla kişinin tutuklandığını söyledi.

İran'da yaşayan 30 milyondan fazla Azeri'nin anadilde eğitim hakkına dahi sahip olmadığını belirten Cabbarlı, bölgedeki yeraltı kaynaklarının sömürüldüğünü, Urumiye Gölü'nün dahi kurutulduğunu ifade etti.

Gelişmelerin "seçim kampanyaları sırasında anadilde eğitim hakkı vereceklerini söyleyen Ruhani'nin ne kadar samimi olduğunu ortaya koyduğunu" belirten Ortadoğu uzmanı Arif Keskin ise "Ruhani, pek çok konuda olduğu gibi anadil konusunda da Fars dili konuşmayan halklara haklarını vereceğini söyleyerek büyük bir ümit olmuştu. Ancak son gelişme, Ruhani'nin bu sözleri yerine getiremeyeceğinin açık göstergesi." diye konuştu.


Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2014, 22:10
YORUM EKLE