İran, Ermenilere Silah Desteği mi Veriyor?

Karabağ'ı desteklediğini belirten İran, Azerbaycan ve Türklerin yaşadığı diğer bölgelerde mitinglerle bağlantılı yeni tutuklamalarda bulundu. İran, Ermenistan’a silah yardımında bulunduğu iddialarını da reddediyor.

Dünya 19.10.2020, 18:26 19.10.2020, 19:27
İran, Ermenilere Silah Desteği mi Veriyor?

Azerbaycan ve Türklerin yaşadığı diğer bölgelerde mitinglerle ilgili yeni tutuklamalar yapıldı. Tebriz'de Pazar günü saat 17.00 sıralarında başlayan protesto, yoğun polis müdahalesine rağmen gece geç saatlere devam etti. Tebriz'deki protestocular, "Meydana gel kardeşim, silahlar yan yana Erivan'a, Azerbaycan'a gidiyor, Nurduz kapatılsın" sloganları atarak İran ile Ermenistan arasındaki Nurduz sınır kapısının kapatılmasını talep etti.

Mitingte "Karabağ bizim, bizim olacak!", "Ermenistan'a destek olmak suçtur, suçtur!" ve "Tebriz, Bakü, Ankara, Merhaba Turan!" gibi parkartlar asıldı, sloganlar atıldı. 17 ve 18 Ekim'de Karabağ'ı desteklemek için mitingler isteyen birçok Türk İran güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınırken Miting sırasında bazı vatandaşlarda gözaltına alındı.

İran, Ermenilere Silah Desteği mi Veriyor?

Tebriz, Meşginshahr ve Mugan'da gözaltına alınan çok sayıda aktivistin isimlerini açıkladı. Gözaltına alınanlar arasında Resul Razavi, Ekber Muhaciri, Hüseyin Muhammediyan, Reza Zarei, Aydın Zakiri, İffat Nikbakht ve Reza Seyidnuri vardı. İran, Azerbaycan ve Türklerin yaşadığı diğer bölgelerde 29 Eylül'den bu yana Karabağ'ı destekleyen mitingler nedeniyle en az 200 kişi gözaltına alındığı belirtildi.

Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ topraklarını kurtarmak için yürüttüğü askeri harekatla ilgili İran tarafından gelen çelişkili açıklamalar gözden kaçmıyor. Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğunu ve Bakü’ye iade edimesi gerektiğini söyleyen İranlı yetkililer, Ermenistan’a silah yardımında bulundukları iddialarını da reddediyor.

Diğer yandan İran polis gücü birçok kentte gösteri düzenleyen halka sert bir şekilde müdahale ediyor. Tahran yönetimi, bir an önce ateşkes sağlanması çağrısında bulunuyor. Bu arada Hamaney'in Danışmanı Velayeti, şu skandal ifadeleri kullanarak,  "Bu savaş iki ülke halkının çıkarları ve bölgenin güvenliğine aykırıdır. Dışarıdan bazıları savaşı kışkırtıyorlar. Siyonist rejim (İsrail) ve Türkiye gibi. Türkiye savaş konusunda neden ısrar ediyor? derken, İran sınırından Ermenistan'a askeri araç ve silah taşıyan kamyonlara ait olduğu öne sürülen tırların görüntülerinin sosyal medyaya yansıması Tahran yönetimini zor durumda bıraktı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442