İran İngiliz Büyükelçisi'ne gözaltı!

İran'da bulunan İngiliz Büyükelçisi Rob Macaire, protestolara 'katıldığı ve kışkırttığı' gerekçesiyle gözaltına alındı ancak daha sonra serbest bırakıldı.

Dünya 12.01.2020, 20:21
İran İngiliz Büyükelçisi'ne gözaltı!

Tahran’da bulunan İngiliz Büyükelçisi Rob Macaire, dün gece saatlerinde düşen uçakta hayatını kaybedenler için düzenlenen protestolara 'katıldığı ve kışkırttığı' gerekçesiyle gözaltına alındı ancak daha sonra serbest bırakıldı.

İran tarafından 'yanlışlıkla' düşürüldüğü belirtilen Ukrayna Hava Yolları'na ait yolcu uçağında hayatını kaybedenleri anmak için düzenlenen törenler, rejim karşıtı protestolara dönüştü.

Tahran’da bulunan İngiliz Büyükelçisi Rob Macaire, Cumartesi günü Tahran Amir Kabir Üniversitesi önünde düzenlenen protesoya kendisi de katıldığı ve bu protestoları kışkırttığı gerekçesiyle gözaltına alındı.

Büyükelçi Macaire, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, gösterilere katıldığı yönündeki iddiayı reddederek, Düşürülen uçakta hayatını kaybedenleri anmak için orada bulunduğunu yarım saat gözaltında tutulduğunu belirtti.

İngilitere Dışişleri Bakanı Dominic Raab yaşananlara gösterdiği tepkide, "Büyükelçimizin gerekçesiz ve açıklama olmadan tutuklanması, uluslararası hukukun açık bir ihlalidir." ifadelerini kullanırken, Amerika Birleşik Devletleri ise İran'ı Viyana Konvansiyonu'nu ihlal etmekle suçlayarak, "Rejimi, tüm diplomatların haklarına saygı duymaya çağırıyoruz." şeklinde açıklamada bulundu.

Yorumlar (0)