IŞİD Başika’ya saldırdı...

Musul’un Başika bölgesindeki Türk askerlerinin bulunduğu kampın yakınındaki Peşmergelere eğitim verilen bir karargahı IŞİD tarafından bombaladığı bildirildi.

Dünya 17.12.2015, 15:29 22.07.2016, 00:50
IŞİD Başika’ya saldırdı...

Musul yakınlarında peşmergelere eğitim verilen kampa IŞİD havan topuyla saldırdı.

Saldırıda 2 peşmerge ölürken, 1’i ağır 4 Mehmetçik yaralandı.

TRT Haber’ Türkiye ile Irak arasında krize neden olan ve krizi sona erdirmek için Türkiye’nin üç gün önce kısmi çekilme yaptığı Başika Kampı’na IŞİD (DEAŞ) tarafından saldırı düzenlendiği bildirdi.

TRT Haber’in verdiği bilgiye göre olay şu şekilde gelişti: Peşmergeye saldıran IŞİD’lı teröristlerin attığı füze ve havan toplarının bir kısmı, Türk askerinin eğitim verdiği Musul’daki Başika kampına düştü. Saldırıda 4 Türk askeri yaralanırken, Türk askerlerinin eğitim verdiği Musul Ulusal Muhafız Gücü’nden 2 peşmerge öldü, 2’si de yaralandı. Saldırı sonrası Türk askerleri obüs ve tank atışıyla teröristlere karşılık verdi. Kürt haber sitesi Rudaw’ın geçtiği haberde terör örgütü DEAŞ’ın “Başika bölgesinde bulunan Sünni güçlere ait bir karargahı ’Sünni güçlere ait bir karargaha 50-60 havan topuyla bombaladığı” ifadesi yer aldı. Eski Musul Valisi Asil Nuceyfi, olayda 2 milisin öldüğünü, 6 kişinin de yaralandığını doğruladı. Reuters’a konuşan Peşmerge Genel Sekreteri Cabbar Yaver, “roket saldırısının, Musul’un kuzeyindeki Kürt mevzilerine karşı harekete geçen IŞİD’in geniş kapsamlı taarruzunun bir parçası olduğunu” söyledi.

Misliyle karşılık verildi

Olayla ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada: 'Açıklama şöyle: 16 Aralık 2015 tarihinde; DEAŞ terör örgütü ile Peşmerge güçlerinin karşılıklı çatışmaları esnasında, saat 15.10 sularında, DEAŞ’ın Peşmerge tarafına attığı Katyuşa Çnra mermilerinin bir kısmı Türk askerlerinin de konuşlu bulunduğu Başika’daki Üs Bölgesi’ne düşmüştür. Düşen mermilerden dolayı 4 kahraman silah arkadaşımız hayati tehlikeleri olmayacak şekilde yaralanmış ve süratle Şırnak Devlet Hastanesi’ne tahliye edilmişlerdir. Tespit edilen DEAŞ Terör Örgütü hedeflerine obüsler ile misliyle karşılık verilmiştir. Yaşanan bu saldırı birlik güvenliğinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Bu saldırıda yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar temenni ediyoruz.” dendi.
 

Yorumlar (0)