IŞİD, Türkiye'yi 'günahların anası' olarak görüyor

Türkiye'nin son zamanlarda IŞİD'e karşı yürüttüğü sert politika ve operasyonlar nedeniyle bazı IŞİD üyeleri ardı ardına açıklama yapmaya başladı.

Dünya 25.07.2015, 16:27 25.07.2015, 17:26
IŞİD, Türkiye'yi 'günahların anası' olarak görüyor

Türkiye'nin son zamanlarda IŞİD'e karşı yürüttüğü sert politika ve operasyonlar nedeniyle bazı IŞİD üyeleri açıklama yaparak,  “Korkunç bir hata”olarak nitelendiriyor.

Der Spiegel’e konuşan 24 yaşındaki Türkiye vatandaşı Ebu İbrahim, Türkiye’nin IŞİD’e yönelik saldırısını ve ABD öncülüğündeki koalisyonla işbirliğini “Korkunç bir hata”olarak niteledi. Örgüte geçen yıl katıldığını anlatan IŞİD üyesi,“Türkiye, bize karşı harekete geçmekle büyük hata yapıyor” diye konuştu.


30 yaşındaki Ebu Sayyaf ise IŞİD’in kendisini savunacağından emin. “Er ya da geç, Türkiye, karşımızda yer alması nedeniyle cezasını çekecektir” diyen Ebu Sayyaf, “Savaşa hazırız” diye de ekledi.


Spiegel’deki haberde, Ebu İbrahim ve Ebu Sayyaf’in öfkeli, kızgın ve savaşa hazır olduğuna vurgu yapılırken ellerinden gelse Türkiye’yi cezalandırmak için derhal harekete geçmekten çekinmeyecek durumda oldukları ifade edildi. Dergi, bundan daha bir yıl öncesine kadar IŞİD’in Türkiye’nin birçok yerinde tişört, bayrak ve çıkartma sattığını, ancak son dönemde faaliyetini yer altına taşıdığını hatırlattı.


TÜRKİYE GÜNAHLARIN ANASI


Kısa süre önce ‘Avrupa kapılarında Terör- İslam Devleti, Irak’ın Parçalanışı ve Amerika’nın Çaresizliği‘ kitabını yayımalayan İslambilimci Wilfried Buchta ise tarihsel olarak bakıldığında, IŞİD’in modern Türkiye’yi ‘günahların anası‘ olarak gördüğünü hatırlattı.


Buchta “1’inci Dünya Savaşı’ndan sonra Osmanlı İmparatorluğu yıkıldı, sultanlık ve hilafet kaldırıldı. Enkaz üzerine, ulusal temelde bir Türkiye kuruldu. IŞİD tüm bunları reddediyor” ifadelerini kullandı.


Haberde, IŞİD’in Ankara’yla mecburiyetten doğan bir amaç ittifakı kurduğu ve Türkiye’nin jeostratejik konumunu örgütün istediği şekilde kullandığı ve bu zaman zarfında da Türkiye’yi ‘rahat bıraktığı‘ vurgulandı. “Türkiye IŞİD için önemliydi. Sadece yeni militan kazanmada değil, en çok kaçak petrol Türkiye’de satılıyordu, mafyaya aktarılıyordu ve böylece IŞİD, kendi devlet yapısını da devam ettirebiliyordu” yorumu yapıldı.
Elmas Topçu 
Yorumlar (0)