Alexa

IŞİD'den Türkmenlere saldırı

Irak Şam İslam Devleti'ne bağlı birliklerin Halep'te Türkmenlerin yoğun olarak bulunduğu belde ve köye saldırı düzenlediği bildirildi.

 IŞİD'den Türkmenlere saldırı
banner327
 Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) bağlı birliklerin Halep'te Türkmenlerin yoğun olarak bulunduğu belde ve köye ağır silahlarla saldırı düzenlediği bildirildi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'ndaki (SMDK) Türkmen Cephesi Temsilcisi Ziyad Hasan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IŞİD'in Halep kentine bağlı Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Çoban Bey beldesini 200 araçlık birliklerle kuşattığını belirterek, "IŞİD sabahtan bu yana beldeye ve Hava Höyük Türkmen köyüne havan topuyla saldırıyor" dedi.

IŞİD'in dün de beldeye saldırı düzenlediğini fakat İslami Cephe'nin saldırıyı püskürtüğünü ifade eden Hasan, şunları söyledi: "IŞİD, Havaa Höyük Türkmen köyünde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üyelerinin evlerine baskınlar düzenledi. ÖSO üyeleri halkın zarar görmemesi için IŞİD'le çatışmaya girmeyerek bölgeyi terk etti."

Söz konusu Türkmen köyünde halkın IŞİD'in baskınlarından çok korktuğunu dile getiren Hasan, "İslami Cephe ile ÖSO Halep'in güneyinde rejim güçleriyle savaşırken IŞİD de kuzeyde hafif silah kullanan muhaliflerle savaşıyor" ifadelerini kullandı.

Hasan, IŞİD'in, Çoban Bey beldesinin denetimini sağlaması halinde kuzeyde Azez ve Tel Abyda'a kadar olan bölgenin kontrolünü sağlamış olacağını sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2014, 13:52
YORUM EKLE