Alexa

IŞİD'e operasyon devam ediyor

Irak ordusunun, Ramadi ve Felluce'de düzenlediği operasyonda 25 IŞİD üyesi öldürüldü.

 IŞİD'e operasyon devam ediyor
banner327
Irak ordusunun Ramadi ve Felluce'de düzenlediği operasyonda 25 Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üyesi öldürüldü.

Enbar Valisi Ahmed Halef ed-Duleymi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, El-Kaide'ye bağlı Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) yönelik bölgedeki aşiret mensupları, yerel polis ve güvenlik güçlerince Ramadı ve Felluce'de cumartesi günü başlatılan operasyonlarda 25 IŞİD üyesinin öldürüldüğünü söyledi.

Çatışmaların Ramadı ilinin kuzeyinde Elbu Faraj bölgesinde yoğunlaştığını belirten Duleymi, çatışmalar sırasında bölgede 2 çocuk ve 2 kadının da hayatını kaybettiğini ifade etti.  

Duleymi, Irak güvenlik güçleri, aşiret mensupları ve yerel polisin de destek verdiği operasyonların hala devam ettiğini ve IŞİD'in elinde bulunan bazı bölgelerin geri alındığını belirtti.

Öte yandan aşiret kaynakları, Ramadi kent merkezinin "Aşiret Devrimcileri"nin kontrolünde olduğunu ve bölgede Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) güçlerinin bulunmadığını ileri sürdü.

Ramadi, Felluce ve Enbar'da hafta başında çatışmalar başlamış, El-Kaide ile IŞİD,  Ramadi ve Felluce'nin denetimini ele geçirdiklerini öne sürmüştü. Bu gelişmeler üzerine Irak ordu birlikleri ile IŞİD arasında bölgede şiddetli çatışmalar başlamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, El Kaide'ye bağlı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Suriye'nin yanı sıra Irak'ta da otorite oluşturma çabalarından kaygı duyduklarını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, yaptığı yazılı açıklamada, "Irak'ın Enbar ilindeki olayları çok yakından takip ediyoruz ve terörist El Kaide/IŞİD örgütünün Suriye'nin yanı sıra Irak'ta da otoritesini kurma gayretlerinden kaygı duyuyoruz. Onların Ramadi ve Felluce'deki sivillere ve Irak güvenlik güçlerine karşı giriştiği barbarlık herkes tarafından görülmekte" ifadesini kullandı.

Irak'taki bazı aşiret liderlerinin IŞİD'e karşı açık bir başkaldırı ilan ettiğine dikkat çeken Harf, açıklamasına şöyle devam etti:

"Bu aşiretleri mümkün olan her şekilde desteklemek için Irak hükümetiyle çalışıyoruz. Ayrıca, bu terörist grupları kendi kentlerinden atmak için mücadele vererek büyük cesaret ortaya koyan Enbar ilinden aşiret liderleriyle de yakın temas halindeyiz. Bunun yanında, bu ortak düşmanı yenilgiye uğratma çabalarını desteklemeye nasıl devam edebileceğimiz noktasında Irak'taki tüm siyasi liderlerle de yakın temastayız."

-30 esir öldürüldü

Öte yandan, Irak Şam İslam Devleti'nin örgütünün, İdlib bölgesinde Özgür Suriye Ordusu'nun kontrol noktalarında esir aldığı 30 muhalifi öldürdüğü bildirildi.
Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi'nden (LCC) yapılan açıklamada, IŞİD'in çoğunluğu İdlib'in Cebel el Zaviye bölgesinde olmak üzere Harim ile Bab Hava karayolu üzerindeki kontrol noktalarında esir aldığı ÖSO'nun 30 askerini öldürdüğü belirtildi.
Açıklamada, IŞİD kendisine karşı mücadele eden gruplara misilleme için söz konusu 30 kişiyi öldürdüğü ifade edildi.
Halep'in Etrarib beldesindeki Ziraat Okulu yanında IŞİD ile ÖSO birlikleri arasında yoğun çatışmaların yaşandığı ifade edilen açıklamada, IŞİD'in Tevhid ile Cihad Tugayları'nın Haseke kenti komutanlarını da öldürdüğü kaydedildi.
Halep ve İdlib'te yoğun çatışmaların yaşandığı aktarılan açıklamada, IŞİD'in Irak'taki bin 300 özel eğitimli adamına, muhalif Mücahiddin Ordusu'na karşı savaşmaları için çağrıda bulunduğu vurgulandı.
Suriye Genel Devrim Konseyi'nden (SRGC)  yapılan açıklamada da IŞİD'in ÖSO'ya bağlı 30 askeri açık alanda idam ettiğini doğrulayarak IŞİD'le çatışmaların daha da derinleşeceğine vurgulandı.
Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2014, 11:46
YORUM EKLE