IŞİD'i bozguna uğratacağız

ABD Başkanı Barack Obama, IŞİD'i zayıflatacaklarını ve sonunda bozguna uğratacaklarını söyleyerek "Tıpkı El Kaide'ye yaptığımız gibi" dedi.

Dünya 05.09.2014, 22:45 05.09.2014, 22:49
 IŞİD'i bozguna uğratacağız
- ABD Başkanı Barack Obama, Irak Şam İslam Devleti'ni (IŞİD) zayıflatacaklarını ve sonunda bozguna uğratacaklarını söyleyerek "Tıpkı El Kaide'ye yaptığımız gibi" dedi.

Obama, Galler'in Newport şehrindeki NATO Zirvesi'nin sona ermesinin ardından basın toplantısı düzenledi. 

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun ülkesindeki krize barışçıl çözüm bulunması yönündeki çabalarını desteklediklerini belirten Obama, "Bugün ilan edilen ateşkes, uyulması halinde bu amacı geliştirebilir. Ayrılıkçılar sözlerini tutmalı ve Rusya Ukrayna'daki ihlallerine son vermeli" diye konuştu. 

Ateşkes anlaşmasından umutlu olduğunu ancak geçmiş tecrübelerden dolayı buna şüpheli baktığını ifade eden Obama, "Dolayısıyla bu sınanacak" dedi. Avrupa ülkelerinin bu aşamada Rusya'ya yönelik yaptırımları tartıştıklarını kaydeden ABD Başkanı Obama, Poroşenko'nun planının tamamen uygulanmasının zaman alacağını söyledi. 

Obama, "Ateşkesin şimdi sağlanmasının tek nedeninin, Rus ekonomisine ciddi etkileri olan mevcut yaptırımlar ve daha fazla yaptırım uygulama tehdidi olduğuna dikkati çekmek istiyorum" ifadesini kullandı. 

- Kerry bölgeye gidecek

IŞİD'in oluşturduğu tehdide karşı ortak mücadelenin önemini vurgulayan Obama, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin bölgeye gideceğini ve bölgesel aktörlerle görüşeceğini duyurdu. IŞİD'in NATO üyelerine ciddi tehdit oluşturduğu konusunda fikir birliği bulunduğunu belirten Barack Obama, bu anlamda iki günlük NATO Zirvesi boyunca hiçbir dirençle karşılaşmadıklarını kaydetti. Obama, Irak hükümetinin gelecek hafta oluşturulmasını umduklarını dile getirdi. 

IŞİD'in yok edilmesi amacına ulaşılacağına işaret eden Obama, "IŞİD'i zayıflatacağız ve sonunda bozguna uğratacağız, tıpkı El Kaide'ye yaptığımız gibi" diyerek Eş-Şebab'ın kurucularından Ahmed Gudani'nin ABD tarafından öldürüldüğünü anımsattı. 

İngiltere Başbakanı David Cameron'a da düzenlediği basın toplantısında, IŞİD sorununun çözümü için Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in yardımcı olup olmayacağı soruldu. Cameron, IŞİD sorununun nedeninin bir parçasının Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed olduğunu belirterek  "Dolayısıyla sorunun bir parçası olan Esed'in, çözümün bir parçası olamayacağını düşünüyorum" dedi. 

Cameron, Irak'ta yeni hükümet kurulmasının önemini sözlerine ekledi.
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu