Alexa

IŞİD'in Esed'e karşı operasyonu yok...

Maliki'ye karşı verdiği savaşla adını duyuran IŞİD'in Esed rejimine karşı gözle görülür bir operasyonu yok.

 IŞİD'in Esed'e karşı operasyonu yok...
banner327

  Suriye'de muhaliflere, Irak'ta da Maliki güçlerine karşı verdiği savaşla adını duyuran Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD), gazeteci Bünyamin Aygün'ü kaçıran örgüt olarak Türkiye gündemine oturdu.

Esed rejimine karşı savaşan El-Kaide bağlantılı Nusra Cephesi adlı oluşumdan kopan bir grubun, Irak El-Kaide'sinin lideri Ebu Bekir el-Bağdadi liderliğinde kurduğu IŞİD, geçtiğimiz yıl faaliyetlerine başladı. Nusra'yı diğer muhalif gruplarla şeffaf bir ilişki içerisinde olmakla suçlayan IŞİD, adını Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı Kuzey Kasırgası ile girdiği çatışmalarla tüm dünyaya duyurdu.

İçinden çıktığı Nusra Cephesi gibi Esed güçlerine karşı savaşmak yerine namlusunu diğer muhalif gruplara çeviren IŞİD, Türkiye sınırındaki Azez bölgesini alarak Bab'us Selame sınır kapısına kadar ilerlemeye çalıştı. Kapıyı elinde tutan Tevhid Tugayı ise güçlerini sınıra çekerek, IŞİD'i durdurmayı başardı.

Daha sonra bir çok kez muhalif gruplarla arasında ciddi problemler çıkan IŞİD'in amacı kurtarılmış bölgeleri tamamen ele geçirip kendi inanışına göre İslam devleti kurarak, bütün yerel grupları bünyesinde toplamaktı.

- Öncelik petrol bölgeleri

Askeri stratejisini, sınır boylarını ele geçirmek ve özellikle de petrol kuyularının olduğu bölgelerde alan hakimiyeti sağlamak üzerine kuran IŞİD, Suriye'nin petrol bölgesi olan Rakka'da birçok bölgeyi ele geçirdi.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve İslami Cephe gibi büyük muhalif grupların daha önce Esed'den aldığı bölgelere göz diken IŞİD, yaptığı korkunç infazlar ve adam kaçırma olaylarıyla hem yerel halk üzerinde korku salmaya çalışmış hem de muhalif grupları bu yolla sindirmeyi hedeflemişti.

Ahrar'uş Şam ve Türkmen bölgelerindeki küçük grupların liderlerini kaçıran IŞİD, bölgede görev yapan gazeteci Bünyamin Aygün'ün de aralarında olduğu çok sayıda basın mensubu ve aktivisti de kaçırmıştı. Uygulamalarıyla tüm dünyada tepki toplayan IŞİD, gerilimi tırmandırınca, El-Kaide Lideri Eymen Zavahiri tarafından feshedildi.

Zevahiri, el-Cezire'de yayınlanan ses kaydında,  Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı grubun feshedildiğini, grubun faaliyetlerini Irak'ta sürdüreceğini belirtmişti.

Ancak, IŞİD buna rağmen çalışmalarını durdurmadı ve muhalif gruplarla olan savaşını derinleştirerek güç kazanmaya devam etti. Bunun üzerine Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Birleşik Komutanlığı, kendisine bağlı silahlı gruplara, IŞİD ile mücadele çağrısı yaptı.

Fakat bölgede bulunan büyük muhalif gruplar IŞİD'le savaşmak yerine ikna yoluna gitti. Birkaç kez Tevhid Tugayı ve Ahrar'uş Şam'dan önemli isimler IŞİD'e stratejilerini değiştirmeleri yolunda telkinde bulundu ancak bunların hiçbirisi IŞİD'in bakış açısında bir değişiklik oluşturamadı.

- Muhaliflere karşı güç kaybetti

Muhaliflere karşı başlattığı savaşın şiddetini her geçen gün daha da arttırmayı hedefleyen IŞİD, en son muhalif tavrıyla bilinen Doktor Hüseyin Süleyman'ı kaçırarak işkenceyle öldürünce bütün ipler koptu. Muhalifler, hem Esed rejimine hem de IŞİD'e karşı savaşmak için "Mücahitler Ordusu" adlı yeni bir oluşum kurdu.

Mücahitler Ordusu ile IŞİD arasında Halep'in El-Ensari Eş-Şarki, Cisru'l Hac, El-Meşhed, Salahaddin, El-Kellase mahallelerinde meydana gelen çatışmalarda, aralarında IŞİD'in Etarib sorumlusunun bulunduğu 25 kişi esir alındı, bir çok kişi de öldü. Birçok bölgede, IŞİD'e karşı üstünlük sağlanınca, 40 gündür esaret altında olan gazeteci Bünyamin Aygün, muhaliflerce yapılan baskınların ardından kurtarılıp Türkiye'ye teslim edildi.

- IŞİD'i, İran ve Suriye istihbaratı kurdu

Siyasi analist Prof. Dr. Abdulaziz Fevzan, IŞİD'in, İran ve Suriye istihbaratı tarafından kurdurulduğunu öne sürerek, "IŞİD, Suriye devrimini başarısız kılmak için bu iki ülke tarafından özellikle desteklendi. Irak'ta da Maliki karşıtı direnişte kendilerini medya aracılığıyla ön plana çıkararak, Maliki'nin elini güçlendirdi" dedi.

IŞİD'ın, Esed rejimine karşı gözle görülür bir operasyonunun olmadığına dikkati çeken Fevzan, " İslam ve cihat propagandasıyla gençleri saflarına katan IŞİD, Suriye'de daha önce halkın kanlarıyla kurtardığı bölgelerde etkinliğini arttırdı ve özellikle de hudud boylarında hakimiyet sağlamaya çalıştı. IŞİD'in içinde hakikati bilmeden onların propagandasına inananlar vardı. Son günlerde hakikati görerek, IŞİD'den ayrılıp Suriye'deki muhalif saflarına katılanlar var" değerlendirmesini yaptı.

IŞİD'in, Suriye'de, aralarında eski Baasçıların da bulunduğu 5 ile 10 bin arasında silahlı militanının olduğu tahmin ediliyor.
Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2014, 15:45
YORUM EKLE