İsrail Ateşler İçinde, Araplar Sorumlu Tutuluyor

İsrail orman yangınlarıyla boğuşuyor. Yangınlar yüzünden onbirlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kalıyor.

Dünya 26.11.2016, 11:53 26.11.2016, 12:37
İsrail Ateşler İçinde, Araplar Sorumlu Tutuluyor

İsrailde Perşembe günü patlak veren orman yangınlarının bir kundaklama olduğu iddia ediliyor. 

İsrail'de orman yangınlarının kundaklanması iddiasıyla gözaltına alınan bir çok insan var. Konuya ilişkin Başbakan Binyamin Netanyahu tarafından yapılan açıklamada; "Kundaklama nedeniyle çıkan her yangın terör eylemidir" denilerek olay vatan hainliğiyle eş değerde tutuluyor.

Eğitim Bakanı Naftali Bennett, Filistinli Arapları yangından sorumlu tutuyor. Bu arada, Filistin, İsrail'e yangınların söndürülmesi için yardım ettiği biliniyor.
 

İsrail'de ki orman yangınlarının söndürülmesi için bazı ülkelerin yardım ettiğini belirten Haaretz gazetesi haberine göre; Türkiye, Rusya, Yunanistan, İtalya, kıprıs, Hırvatistan yardım eden ülkeler olarak gösteriliyor.

Daha önce İsrail'de 2010 tarihinde çıkan yangında 42 kişi hayatını kaybetmişti. Şu anki yangında henüz ölen olmasa da dumandan dolayı zehirlenmelerin olduğu belirtiliyor.
 
İsrail; Şu an ki Orman yangınının çıkış nedenlerini her ne kadar Araplar Üzerine atmaya çalışsa da 42 kişinin yaşamını yitirdiği 2010 yılındaki orman yangınının sebebi kuraklık ve kuru rüzgar olduğu belirtilmişti.
 
 

Yorumlar (0)