banner424

banner425

banner423İsrail'de Seçim Sonuçları Belli Oldu mu?

İsrailliler iki yıl içinde dördüncü kez ulusal seçimlerde oy kullandı. İsrail siyaseti, Başbakan Benjamin Netanyahu'nun 2017'de yolsuzluk nedeniyle soruşturma altına alınmasından bu yana kutuplaşmayla felç oldu.

Dünya 23.03.2021, 22:11
İsrail'de Seçim Sonuçları Belli Oldu mu?

İsrailliler, bir salgının ortasında ülkeyi ulusal bir bütçeden veya istikrarlı bir hükümetten yoksun bırakan siyasi çıkmaza son vermeyi umarak iki yıl aradan sonra dördüncü kez Salı günü sandık başına gitti. İsrail siyaseti, Başbakan Benjamin Netanyahu'nun 2017'de yolsuzluk nedeniyle soruşturma altına alınmasından bu yana kutuplaşmayla felç olmuştu.

Merkez Seçim Komitesi Başkanı Orly Adas Salı günü yaptığı açıklamada,% 60,9'unu oluşturan toplam 4.008.422 İsrailli seçmenin 20.00 itibarıyla oy kullandığını duyurdu. Bu, İsrail'in son seçimlerinde aynı zamana göre yaklaşık% 4,7'lik bir düşüş gösterdi.

Başbakan Benjamin Netanyahu, ülkeyi bölen ve seçimi Bay Netanyahu'nun referanduma dönüştüren yolsuzluk suçlamalarıyla yargılanmasına rağmen yeniden seçime aday oldu.

Netanyahu yeniden seçilirse mahkemelerin gücünü azaltacağına söz verdi ve hükümetin yargı ve yürütme organları arasında eleştirmenlerin anayasal bir krize neden olacağından korktuğu bir hesaplaşma için zemin hazırladı.

Hiçbir parti çoğunluğu sağlayamazsa, mevcut çıkmaz devam edecek ve İsrail birkaç ay içinde beşinci bir seçimle karşı karşıya kalabilecek.Yeterince sandalye kazansalar bile, birleşmeleri zor olacaktır. Netanyahu'ya karşı çıkan partiler arasında sağcılar, solcular ve İsrail'in Arap azınlığını temsil edenler var.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)