İsrail, operasyona yeniden başladı

İsrail, Gazze'den roket atışının devam ettiğini iddia ederek, bölgeye yönelik saldırılarına yeniden başladı.

Dünya 27.07.2014, 14:04 27.07.2014, 14:11
 İsrail, operasyona yeniden başladı
 İsrail, "Gazze'den roket atışının devam ettiğini" iddia ederek, bölgeye yönelik saldırılarına yeniden başladığını duyurdu.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, "Hamas'ın ateşkes süresinde roket atamaya devam etmesi üzerine, ordunun Gazze'ye havadan, karadan ve denizden yürüttüğü operasyonlara yeniden başladığı" belirtildi.

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee da sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Hamas'ın roket atmaya devam etmesi" üzerine ordunun Gazze'ye yönelik "operasyonlarına" devam edeceğini ve bunu "yoğunlaştıracağını" kaydetti.

İsrail Başbakanlık Sözcüsü Ofir Gendelman da sosyal paylaşım sitesindeki hesabında, "ateşkesin uzatıldığının duyurulmasından bu yana" Hamas'ın İsrail kentlerine, bazıları uzun menzilli olmak üzere, 25 roket attığını yazdı.

Gazze'deki yerel kaynaklar ise İsrail'in başlattığı saldırılarda, ölü ve yaralıların olduğunu aktardı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un "insani ihtiyaçların karşılanması" amacıyla talep ettiği, Filistinli direniş grupları ile İsrail arasında dün kabul edilen 12 saatlik ateşkes, gece saat 20.00'de sona ermişti.

İsrail Maarif gazetesinin hükümet yetkililerine dayandırdığı haberinde ise İsrail "Güvenlik kabinesi"nin onayından sonra Gazze'deki Filistinli direniş hareketleriyle yapılan 12 saatlik ateşkesin 4 saat daha uzatıldığı öne sürülmüştü, Hamas ise bu yönde bir anlaşma yapılmadığını açıklamıştı. Daha sonra İsrail Haaretz gazetesi, İsrail hükümetinin Gazze'de ateşkesi tek taraflı 24 saat uzatma kararı aldığını iddia etmişti.

Filistinli gruplar ise "İsrail askerlerinin Gazze'den çekilmesini ve direnişçilerin taleplerini içermeyen" hiçbir ateşkesi kabul etmediklerini açıklamıştı.

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz Pazartesi günü havadan, 17 Temmuz'da da karadan saldırılara başlamıştı. Saldırılarda şimdiye kadar, 1049 Filistinlinin hayatını kaybettiği 6 bin civarında kişinin yaralandığı açıklanmıştı.
Yorumlar (0)