İsviçre'de Korona İli Savaşta Son Durum ve Yeni Kısıtlamalar

Haziran ortasından bu yana yeni Covid-19 vaka sayısınınistikrarlı bir şekilde arttığı İsviçre'de Yetkililer, durumu kontrol altında tutmak için bir dizi tedbir ve kısıtlama üzerinde yoğunlaşıyorlar.

Dünya 22.09.2020, 00:50
İsviçre'de Korona İli Savaşta Son Durum ve Yeni Kısıtlamalar

İsviçre'de Haziran ortasından bu yana yeni Covid-19 vaka sayısı istikrarlı bir şekilde artıyor. Yetkililer, durumu kontrol altında tutmak yeni kısıtlamalara yoğunlaştı. Son haftalarda yeni pozitif vakaların sayısı arttı. İsviçre'de vaka sayısı iki haftada ortalama 100.000 kişiden 60'ı koronaya yakalandı.

İsviçre ile Avrupa Birliği, EFTA ülkeleri ve İngiltere arasında seyahat etmek mümkün olsada İsviçre'den Birleşik Krallık'a seyahat edenlerin 14 gün karantinaya alınması gerekiyor.

İSVİÇRE'DE KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ 

  • ABD de dahil olmak üzere Schengen dışındaki ülkelerin çoğundan seyahat edenler, yalnızca istisnai durumlarda İsviçre'ye girebilirler. Bu yasaktan etkilenmeyen Schengen üyesi olmayan ülkelerin listesi burada bulunabilir . İsviçre vatandaşları ve sakinleri her zaman girebilir.
  • İsviçre'ye "yüksek riskli" ülkelerden ve bölgelerden gelenler, on günlük karantina veya para cezasına çarptırılmalıdır. Yüksek riskli kabul edilen ülke ve bölgelerin listesi yetkililer tarafından düzenli olarak güncellenir.
  • Yüz maskeleri İsviçre toplu taşıma araçlarında, hava uçuşlarında ve Basel ve Cenevre havalimanlarında zorunludur. Dokuz kanton (Zürih, Vaud, Cenevre, Basel Şehri, Valais, Neuchâtel, Fribourg, Solothurn ve Jura) mağazalarda yüz maskelerini zorunlu hale getirmeye karar verdi. Canton Vaud, tüm halka açık kapalı alanlarda bunları zorunlu hale getirdi.
  • İsviçre, 2020 için 3,1 milyar CHF bütçe açığı bekliyor. Olağanüstü Covid-19 harcamaları 17,8 milyar CHF, yani 20,9 milyar CHF beklenen toplam finansman açığı anlamına geliyor.
  • 1.000 kişiden fazla etkinlik düzenleyenler, 1 Ekim'den sonra yapılacak izinler için başvurabilir.
Yorumlar (0)