İtalya'da koronavirüs (Kovid-19) Nedeniyle 27 kişi daha Öldü!

. İtalya'da bir koronavirüs salgınının ölüm oranının son 24 saat içinde 27 artarak 79'a çıktığı belirtildi.

Dünya 03.03.2020, 20:59 03.03.2020, 21:51
İtalya'da koronavirüs (Kovid-19) Nedeniyle 27 kişi daha Öldü!

İtalya'da, 27 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ölenlerin sayısı 79'a yükseldi. İtalya'da bir koronavirüs salgınının ölüm oranının son 24 saat içinde 27 artarak 79'a çıktığı belirtildi.

Avrupa'da virüs tarafından en çok etkilenen ülkede biriken vaka sayısı Pazartesi günü 2,036'dan 2,502'ye ulaştı.

12 gün önce ortaya çıkan virüs İtalya'nın kuzeyindeki birkaç sıcak noktaya odaklandı. Ancak, vakalar ülkenin 20 bölgesinden biri hariç tümünde doğrulandı. 60 milyonluk Akdeniz ülkesi, merkez üssünde 11 kasabayı karantinaya aldı. Kiliseler, barlar, kütüphaneler, okullar, müzeler ve belediye salonları karantina bölgesinde kapatılmış ve ölümlerin 38'inin meydana geldiği Milano çevresindeki Lombardiya bölgesinde ve Bologna ve Venedik çevresindeki komşu bölgelerde kapatıldı.

Koronavirüsün Türkiye'ye gelmeme sebebi Nedir?

Avrupa'yı da çevreleyen koronavirüs, henüz Türkiye'ye uğramadı. Uzmanlar, virüsten korunmanın en etkin yolunun hijyen olduğunu belirtti. Çin'in Vuhan kentinden dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sınır komşularımızın tamamında görüldü. Türkiye'ye ise henüz uğramada.

Kovid-19 binlerce ölümle dünyayı kasıp kavururken, uzmanlar virüsten korunmanın en basit ve etkili yönteminin hijyen olduğunu belirtti.

Özellikle el yıkama alışkanlıklarının virüsü engellemede önemli olduğu vurgulandı. 2015 yılında yapılan araştırmada. Avrupa'da el yıkama alışkanlığı yüzde 50 seviyesindeyken, Türkiye ise el temizliğine önem veren ülkeler arasında Avrupa'da ikinci sırada yer alıyor.

Başta İtalya olmak üzere birçok Avrupa ülkesi salgın nedeniyle kayıplar verirken, Avusturya, Hırvatistan, Yunanistan ve İsviçre'deki vakaların neredeyse tümünün Kovid-19'un Avrupa'daki başkenti İtalya'yı ziyaret etmiş olması dikkat çekiyor.

Uzmanlar, virüsten korunmak için en önemli konunun hijyen olduğunu ve en basit ve etkili tedbirin ise elleri yıkamak olduğunu vurguluyor.

Statista'nın araştırmasına göre Avrupa'nın bir çok kentinde tuvalet çıkışlarında insanların ellerini yıkamadığını görmek oldukça mümkün. Hollanda'da tuvaletten çıkanların yarısı ellerini yıkamıyor

Ankete göre tuvaletten sonra en az ellerini yıkayanlar Hollandalılar. Hollandalıların sadece yüzde 50'si tuvaletten çıktıktan sonra ellerini yıkıyor. Bu oranı yüzde 57 ile Kovid-19'un Avrupa'daki merkez üssü İtalya takip ediyor. Tuvaletten sonra ellerini yıkama alışkanlığının en yoğun görüldüğü ülke ise yüzde 96 oranla Bosna Hersek. El yıkama alışkanlığının en yaygın görüldüğü ikinci ülke ise yüzde 94 oranla Türkiye.

Yorumlar (0)