Alexa

İtalya'da Hayat Kurtarmak Yasaklanıyor

İtalya skandal bir karara imza atmaya hazırlanıyor. İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini, bakanlığın yetkilerini çoğaltarak sığınmacıların olduğu gemilerin, İtalyan karasularına girişini daha kolay yasaklamayı amaçlıyor.

İtalya'da Hayat Kurtarmak Yasaklanıyor

İtalya'da Göçmenleri ölüme terk eden İtalya karara tepkiler büyüyor. Roma yönetimi, kurtarılan her bir göçmen için yardım kuruluşlarına para cezası kesecek.

Bir taraftan Fırsat buldukça insan hakları dersi vermeye çalışan Avrupa'nın geldiği bu noktanın insanlığın iflası olarak değerlendiriliyor.

Mültecilere ölüm cezası veren Salvini, daha önce birçok kez İtalya limanlarının sivil toplum kuruluşlarına kapatıldığını duyurmuştu. Yardım kuruluşları, İçişleri Bakanı Salvini’nin hazırladığı “göçmen karşıtı” kararnameyi, denizde hayat kurtaran sivil toplum örgütlerine karşı açılan bir savaş olarak tanımladı.

Önümüzde ki günler içinde parlamento tarafından oylanacak olan kararnameye göre, sivil toplum örgütleri her göçmen için 5 bin 500 euro'ya kadar para cezasına çarptırılacak. İçişleri Bakanı’nın göç konusundaki tutumuna destek veren yeni kararname, sivil toplum kuruluşlarının denizdeki göçmenleri kurtarma operasyonlarını sona erdirmeyi amaçlıyor.

İtalya’daki Sınır Tanımayan Doktorlar'dan Claudia Lodizani, Kararnameye tepki göstererek, “Yeni kararname yasal ilkeleri ve hayat kurtarma görevini tehdit ediyor” dedi.

KAYNAK: GÜNEŞ GAZETESİ
Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2019, 18:21
YORUM EKLE

banner325