Javani; Karabağ Azerbaycan'ın ülkesidir

SEPAH siyasi sözcüsü General Javani, Karabağ'ın Azerbaycan'ın ülkesi olduğunu Ermenistan Karabağ'ı işgal ettiğini ve işgal ettiği topraklardan derhal çekilmesi gerektiğini açıkladı.

Dünya 12.10.2020, 23:39 13.10.2020, 00:20
Javani; Karabağ Azerbaycan'ın ülkesidir

İran Devrim Muhafızları Birliği'nin (SEPAH) siyasi sözcüsü General Javani, Tarihi belgelerin Dağlık Karabağ bölgesinin Azerbaycan Cumhuriyeti'ne ve Azerbaycan Müslüman halkına ait olduğunu gösterdiğini belirterek, Ermenistan'ın bu bölgeleri işgal ettiğini hatırlattı.

Karabağ, Azerbaycan'ın ülkesidir

SEPAH siyasi sözcüsü General Javani, "Karabağ, Azerbaycan'ın ülkesidir. Ermenistan Karabağ'ı işgal etti ve işgal ettiği topraklardan derhal çekilmesi gerekiyor." açıklamasında bulundu.

İRANLI General Yadollah Javani, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının Dağlık Karabağ krizinin çözümünde dayanak olabileceğini vurgulayarak, bu kararlarda Dağlık Karabağ bölgesinin Güvenlik Konseyi tarafından Azerbaycan toprağı olarak tanındığını ve mevcut durumun Ermenistan'ın bu bölgeleri işgal ettiğini gösterdiğini vurgulayarak, "Tarihi belgeler bile Dağlık Karabağ bölgesinin Azerbaycan Cumhuriyeti'ne ve Azerbaycan Müslüman halkına ait olduğunu gösteriyor. Kuşkusuz bu bölgedeki ihtilaf ve çatışmaların sona ermesi, bölgeyi işgal eden devletin kaldırılmasını gerektirmektedir." dedi.

General Javani açıklamasında, Karabağ'da geçmişte İran'ın tarihsel rolüne de dikkat çekerek, "Azerbaycan ve Ermenistan, İslam Cumhuriyeti'nin bu konudaki faaliyetlerinin farkındadır." ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
16°
açık