Alexa

Jeremy Hunt: Brexit yanlış yöne giderse Avrupa için felaket olur

Almanya'ya gelen İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Berlin'de görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. 

Jeremy Hunt: Brexit yanlış yöne giderse Avrupa için felaket olur

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Brexit'e yönelik Avrupa ülkelerini bilgilendirme çalışmaları kapsamında Jeremy Hunt, Berlin'de görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. 

Jeremy Hunt, "Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile Brexit’in yanlış yöne gitmesi durumunda bunun İngiltere ve Avrupa için bir felaket olacağı konusunda fikir birliğine vardık." dedi.

İngiliz bakan Hunt,  "acil durum mekanizması"nda yer alan "geçici" kelimesinin ne anlama geldiğinin tam olarak anlatılması gerektiğine işaret ederek, Almanya'nın İngiltere'nin en büyük ticaret ortaklarından birisi olduğunu dile getirerek, Alman şirketlerinin ülkesinde 400 binden fazla istihdam oluşturduğunu belirtti.

Alman Dışişleri Bakanı Maas, gazetecilerin sorularını cevaplandırarak,  "Suudi Arabistan'a silah ihracatına yönelik gelecekteki karar Yemen'deki gelişmelere bağlı." dedi.

Almanya'nın Suudi Arabistan'a silah ihracatını yasaklamasını Alman mevkidaşı Maas'a 7 Şubat’ta yazdığı mektupla eleştiren Hunt, Berlin'in, Suudi Arabistan'a yönelik silah satışı yasağını yeniden düşünmesini istemişti.

Almanya'nın getirdiği yasağın, savunma sanayisindeki ortaklıklar nedeniyle İngiltere'nin de Suudi Arabistan'a bazı silahları satamamasını beraberinde getireceğini belirten Hunt, yasaktan etkilenecek sistemler arasında Eurofighter Typhoon ve Tornado uçaklarıyla Meteor havadan havaya uzun menzilli füze sisteminin de olduğunu kaydetmişti.

YORUM EKLE

banner325